Badanie gęstości kości dla biegaczy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Instytut Żywienia Człowieka i Dietetyki ul. Wojska Polskiego 31/33 60-637 Poznań) zapraszaja na badanie gęstości kości biegaczy długodystansowych.

Panuje przekonanie, że uprawianie biegów długodystansowych  może niekorzystnie wpływać na gęstość kości oraz związane z tym złamania przeciążeniowe i zwiększone ryzyko osteopenii oraz osteoporozy. W naszych badaniach chcemy sprawdzić, czy i w jakim stopniu, odpowiednie żywienie biegacza może wpłynąć na utrzymanie odpowiedniej gęstości tkanki kostnej.

Co będziemy badać?

Markery we krwi

  • Markery kościotworzenia we krwi mają na celu przewidywanie utraty masy kostnej, identyfikowanie osób o wysokim prawdopodobieństwie złamań
  • witamina D bierze udział w gospodarce mineralnej tkanki kostnej, jak i wielu innych procesach. Syntetyzowana w skórze, z udziałem promieniowania słonecznego, w naszej szerokości geograficznej bywa na niedostatecznym poziomie.

Badania antropometryczne

  • BodPod – analiza składu ciała metodą pletyzmografii (“złotego” standardu badań, przy użyciu JEDYNEGO W POLSCE urządzenia);
  • DEXA – oznaczenie gęstości kości densytometrem rentgenowskim (kręgosłup, całe ciało, szyjka kości udowej, przedramię).

Badanie gospodarki żelazem w organizmie biegaczy

Wiele badań naukowych potwierdza, że wysiłek fizyczny wpływa na wybrane parametry krwi, a w trakcie uprawiania sportu narażeni jesteśmy na zwiększoną utratę pewnych mikroelementów.  W prowadzonych przez nas badaniach chcemy sprawdzić, jak intensywność prowadzonego przez Was treningu i stosowana dieta wpływają na gospodarkę żelazem w Waszym organizmie. Może właśnie dzięki Wam uda nam się opracować szybkie, nieinwazyjne testy, które pozwolą  w szybki sposób wykryć powysiłkowe niedobory żelaza w krwi, co skutkuje  oczywiście osłabieniem wydolności organizmu. W tym celu przeprowadzimy analizę standardowych parametrów biochemicznych, które informują o gospodarce żelazem w organizmie (morfologia, TIBC, ferrytyna, żelazo, transferryna, CRP).

Badania zostały zaakceptowane przez Komisję Komisja Bioetyczna przy Uniwersytecie Medycznym  im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wykonujemy je bezpłatnie, lecz nie gratyfikujemy.

Wszystkie wyniki zostaną Wam przedstawione wraz z interpretacją.

Zapewniamy w czasie wizyty bezpłatne konsultacje z doświadczonym dietetykiem – specjalistą żywienia sportowców (Aleksandra Bykowska-Derda, dietetyk i biegaczka długodystansowa).

Kto może wziąć udział?

Zapraszamy kobiety i mężczyzn pomiędzy 25 a 50 rokiem życia, bez chorób przewlekłych, którzy od przynajmniej 3 lat regularnie uprawiają biegi długie i przebiegają tygodniowo co najmniej 50 km.  Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza na stonie:   https://goo.gl/forms/VzQQ28bO5NYta46y1.

W razie pytań proszę o kontakt: aleksandra.derda@up.poznan.pl

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress