Nowalijki w diecie biegacza

[singlepic id=89 w=200 h=150 float=left]Nie jest nowością ani zaskoczeniem, że warzywa i owoce, są doskonałym źródłem niektórych witamin. Czyli składników, które potrzebuje każdy organizm do prawidłowej pracy i funkcjonowania. Niektóre z nich np. A, C,E pełnią w organizmie funkcję przeciwutleniaczy, czyli walczą ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. Na których zwiększone działanie narażeni są sportowcy.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminy u sportowców i osób aktywnych fizycznie jest dużo większe niż przeciętnej osoby. Dlatego sportowcy powinni zwracać szczególną uwagę na dobór produktów w codziennym jadłospisie. W okresie wiosenno-letnim, gdy sezon na świeże warzywa i owoce trwa, bilansowanie diety w witaminy nie sprawi większości z nas problemów, a będzie jedynie przyjemnością.
Warzywa i owoce, oprócz witamin dostarczają niektórych składników mineralnych a także są dobrym źródłem błonnika.
Słodkie, soczyste i pyszne truskawki kuszą nas na straganie lub w warzywniaku, bez obaw możemy ulec pokusie i sięgać po nie nawet codziennie. Truskawki, są doskonałym źródłem witaminy C, a dodatkowo są owocami niskokalorycznymi, czyli idealnie nadają się na przekąskę, osoby chcącej zrzucić zbędne kilogramy.
Obok truskawki na straganie znajdziemy maliny. One także są owocami niskokalorycznymi, dostarczają witaminy C, a dodatkowo zawierają w sobie mnóstwo błonnika.
Wybierając warzywa bogate w witaminę C postawmy na czerwoną paprykę, brokuły czy kalafior.
Świeże słodkie marchewki to numer jeden wśród produktów bogatych w prowitaminę A czyli beta-karoten. Z beta-karotenu w naszym organizmie powstanie dobry przeciwutleniacz – witamina A.
Szukając innych warzyw będących źródłem tej prowitaminy, zwróćmy uwagę na czerwoną paprykę, a gdy pojawią się morele nie zapomnijmy dopisać ich do listy zakupów. Są one także dobrym źródłem beta-karotenu.
Jedząc świeży szpinak czy młodą kapustę dostarczymy naszemu organizmowi witaminę E. A dodatkowo razem z kapustą wprowadzimy do naszego organizmu flawonoidy, czyli barwniki roślinne, które np. hamują stany zapalne czy mają działanie przeciwutleniające,
Każdy owoc, każde warzywo dostarcza nam innych bardzo cennych składników. Najlepszą metodą bilansowania jadłospisu w potrzebne elementy, jest urozmaicanie posiłków. Codziennie jedzmy mnóstwo świeżych warzyw i owoców, jednak, każdego dnia nich będzie to coś innego.

Autorką artykułu jest dietetyczka:

mgr inż. Małgorzata Zdrojewska-Pujanek
dietodajnia.pl