Wrastające paznokcie

Rozpoczynamy współpracę z Kliniką Stóp czyli gabinetem podologiczny. Zaprezentujemy cykl artykułów dotyczących problemów ze stopami jakie dotykają biegaczy. Cykl art. nosi nazwę „Najczęstsze problemy stóp u biegaczy z perspektywy gabinetu podologicznego”.

Pierwszym poruszonym tematem będą wrastające paznokcie.

[singlepic id=657 w=200 h=200 float=left]Bieganie to zdrowe uzależnienie, które stało się bardzo popularne. Świadczy o tym między innymi tegoroczny poznański maraton, który zgromadził 5756 zawodników. Pomimo dużych obciążeń i związanych z tym kontuzji satysfakcja oraz dobre samopoczucie po biegu nie pozwalają myśleć o rezygnacji dopóki nie jest to konieczne.
Jednymi z częstszych dolegliwości u biegaczy są problemy podologiczne. Otarcia, pęcherze, krwiaki pod paznokciowe, modzele, odciski to tylko nieliczne, z którymi borykają się osoby uprawiające tą aktywność fizyczną. Bardzo częstym i bolesnym problemem jest wrastający paznokieć, dlatego tej tematyce poświęcę dzisiejszy artykuł.

Wrastający paznokieć to choroba, która dotyczy najczęściej dużego palucha u stóp. Krawędź płytki paznokciowej wbija się w otaczający ją wał około paznokciowy. Powoduje to przerwanie ciągłości naskórka, a co za tym idzie ból, obrzęk, rumień i powstanie stanu zapalnego bocznej części wału około paznokciowego, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

[singlepic id=658 w=320 h=240 float=center]

Główną przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej. Wycinanie kątów paznokcia, pozostawianie ostrych, niedociętych krawędzi w konsekwencji prowadzi do zmiany toru wzrostu płytki i wrastania. Obok niewłaściwej pielęgnacji częstymi przyczynami sprzyjającymi wrastaniu są:

  • ucisk spowodowany źle dobranym obuwiem,
  • uraz mechaniczny paznokcia,
  • wzrost wagi ciała,
  • zmiany ortopedyczne stóp,
  • nadmierne pocenie, a w następstwie maceracja skóry.

W Polsce leczenie wrastającego paznokcia odbywa się dwutorowo. Poprzez zabieg chirurgiczny lub metody zachowawcze wykorzystywane w pielęgnacji podologicznej. Leczenie chirurgiczne polega na częściowym lub całkowitym usunięciu płytki paznokciowej. W większości przypadków nie przynosi to pożądanego efektu, ponieważ tor wzrostu paznokcia nie został skorygowany.
Metody podologiczne wykorzystywane w korekcji paznokcia wrastającego są mniej inwazyjne niż leczenie chirurgiczne i bardziej skuteczne, a nawrot problemu jest zdecydowanie rzadszy. Metodę korekcji dobiera się indywidualnie. Może to być klamra, rurki protekcyjne bądź tamponada.
Tamponada jest najprostszą, najtańszą i bardzo skuteczna metodą. Ma ona na celu odseparowanie wrastającego paznokcie od wału około paznokciowego i zniwelowanie bólu. Materiał opatrunkowy wymienia się systematycznie (przynajmniej 2x dziennie). Pochłania on treść ropną przyspieszając gojenie. Jest to także „pierwsza pomoc” w sytuacji kiedy pacjent odczuwa dyskomfort spowodowany płytką paznokciową, a z różnych względów nie może zgłosić się do podologa.
Rurki protekcyjne zbudowana są z tworzywa przeciętego z jednej strony na całej długości. Rurkę nasuwa się na brzeg płytki. Pozwala to kontrolować tor wzrostu i oddzielić wał około paznokciowy od paznokcia. Odpowiedni rozmiar dobiera się w zależności od grubości płytki paznokciowej i zabezpiecza nagelmassą.
Ortonyksja czyli korekcja paznokcia przy pomocy klamer daje nam całą gamę możliwości. Znane są między innymi klamra Frasera, VHO, 3-TO, klamra BS czy Onyclipt. Każdą dobiera się indywidualnie dopasowując materiał do przypadku i etapu wrastania. Celem klamry jest uniesienie brzegów płytki , co odciąża wał około paznokciowy i usuwa przyczynę bólu. Dobrze założona klamra, prawidłowy proces leczenia prowadzony przez doświadczonego specjalistę i współpraca ze strony pacjenta gwarantują sukces.

[singlepic id=659 w=320 h=240 float=center]

Pamiętaj, że w dużej mierze sam możesz zapobiec wrastaniu paznokcia prawidłowo skracając płytkę paznokciową. Obcinaj paznokcie na prosto używając do tego odpowiedniego sprzętu. Noś wygodne, dobrze dopasowane, przewiewne obuwie. Zmniejszy to ryzyko urazu palucha i maceracji skóry, która sprzyjaja wrastaniu i rozwojowi zakażenia. W razie problemu nie zwlekaj z wizytą u podologa. Dzięki właściwym, podjętym we wczesnym etapie działaniom jesteś w stanie wrócić do treningu bez żadnych strat kondycyjnych.

Autor: Adrianna Chocianowska

Klinika Stóp
Adrianna Chocianowska Anna Szewczyk
Ul. Rumcajsa 2A
60-195 Poznań
Tel. 519 400 006
biuro@klinikastop.pl
www.klinikastop.pl