Nawadnianie – ile i co należy pić oraz jakie są objawy odwodnienia?

[singlepic id=89 w=250 h=250 float=left]Małgosia przygotowała dla Was informację o nawadnianiu, oto ona:

Na co dzień, a szczególności w trakcie upałów, powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmuje się, że należy wypić 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Oczywiście są to informacje bardzo ogólne. Obliczając dokładnie swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę powinniśmy przyjąć następujący przelicznik: 30ml na każdy kilogram masy ciała. Podane ilości są wartościami minimalnymi. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta np. przy dużej aktywności fizycznej, przy zwiększonej temperaturze (np. upały), a nawet wraz ze wzrostem wysokości, na której przebywamy. W takich przypadkach trzeba zastanowić się także nad podaniem elektrolitów.
Warto zwrócić szczególną uwagę, na kawę i herbatę. Ponieważ kawa nie nawadnia naszego organizmu, wręcz przeciwnie dodatkowo nas odwadnia, a herbata także nie jest najlepszym płynem nawadniającym organizm.
Pewnie większość z nas słyszała już kiedyś ile powinniśmy wypijać, ale niewiele osób stosuje się do tych zaleceń. A konsekwencje złego nawadniania mogą być naprawdę poważne. Pierwsze objawy to pragnienie, wysychanie jamy ustnej dalej bezsenność, rozdrażnienie, kolejne to osłabienie sił fizycznych, osłabienie koordynacji ruchów itd. Przy wysokiej temperaturze i niedostatecznej podaży płynów dojść może do przegrzania organizmu. W skrajnych przypadkach przy odwodnieniu sięgającym 20% utraty masy ciała dojść może nawet do śmierci.
Tak jak wspominałam wcześniej, zbyt mała podaż płynów obniża siły fizyczne czy koordynację ruchową, a na to sportowcy nie mogą sobie pozwolić. Aby nie pogarszać wydolności organizmu osoby bardzo aktywne fizycznie powinny rozpocząć nawodnienie 2 godziny przed planowanym treningiem. W trakcie biegania należy pić co 15-20 minut w małych ilościach. Natomiast po zakończonym wysiłku należy wypić 1,5 razy więcej niż ilość, którą utraciliśmy w trakcie treningu.
Przy ćwiczeniach trwających mniej niż 30 min lub ćwiczeniach trwających do godziny o niskiej lub średniej aktywności najlepszym, wystarczającym płynem do nawodnienia jest woda. Trenując bardzo intensywnie do nawodnienia możemy stosować napoje hipotoniczne i izotoniczne.

Autorką artykułu jest dietetyczka:

mgr inż. Małgorzata Zdrojewska-Pujanek
dietodajnia.pl