Profesjonalny dobór obuwia

[singlepic id=422 w=220 h=240 float=left]Wielu z nas biegaczy amatorów na początku wybiera tanie buty, dopiero z czasem nabierając doświadczenia i wiedzy, dochodzimy do wniosku, że warto pomyśleć nad zakupem butów kilka złotych droższych i w sposób komfortowy, a co ważniejszy bezpieczny dla naszych nóg, pokonywać kolejne kilometry.

Na różnych stronach czy forach internetowych możemy znaleźć wiele porad i opinii, jednak podstawą do podjęcia właściwej decyzji co do wyboru obuwia jest dobra znajomość dostępnych na rynku butów oraz wiedza praktyczna z mechaniki pracy nóg biegacza. Nigdzie w Internecie nie znajdziemy porady, która została stworzona dokładnie pod Wasze potrzeby.

Dlatego najlepszym sposobem, aby dobrać odpowiednie buty jest po prostu zbadanie stóp przez specjalistę.

Wybraliśmy się do sklepu Świat Biegacza na ulicy Kanałowej w Poznaniu z prośbą o pomoc w wyborze butów biegowych.

Pamiętajcie, że wybierając się do sklepu warto zabrać ze sobą obecnie używane buty, mogą ona sporo powiedzieć wprawnemu oku specjalisty. Posiadanie przy sobie butów ułatwi dobór obuwia ale nie jest to niezbędne, więc jeśli jedziecie po swoją pierwszą parę to w Świecie Biegacza będą wiedzieli jak Wam ją dobrać. Warto również wcześniej zadzwonić do sklepu i umówić się na konkretny termin, ponieważ czasem może okazać się, że będzie trzeba długo czekać jeśli nie jesteśmy umówieni.

Do przeprowadzenia dokładnej analizy specjalista potrzebuje od nas kilku informacji takich jak:

  • nasza waga
  • dystans pokonywany tygodniowo – jeśli potrzebujemy buty pod konkretny trening czy start to również warto o tym wspomnieć
  • Informację po jakim podłożu biegamy
  • informację o ewentualnych skręceniach czy złamaniach
  • informację czy jesteśmy cukrzykami (ponieważ wówczas trzeba dobrać trochę większe obuwie, aby dodatkowo zapobiegać obtarciom)
  • nasze oczekiwania takie jak np większa lub mniejsza amortyzacja

Samo badanie to wejście na kilka chwil na bieżnię, przy której ustawiona jest kamera nagrywająca pracę naszych nóg. Na podstawie nagrania specjalista poinformuje nas o sposobie pracy naszych nóg, dzięki czemu będziemy wiedzieć czy nasze stopy są neutralne, pronujące czy może jeszcze inaczej pracują.

[singlepic id=438 w=420 h=440 float=center]

Dzięki informacją uzyskanym z wcześniejszej rozmowy oraz na podstawie badania sprzedawca przedstawi nam propozycję butów, które będą nas wspierać w bieganiu. Mając tak dobrane buty możemy spokojnie połykać kolejne kilometry ścieżek biegowych.

Oczywiście po wykonaniu badania niema obowiązku zakupu butów, jednak warto wybrać się na badanie, kiedy będziemy planowali zakup obuwia, chociażby ze względu na fakt, że dziś dostępne buty już za kilka miesięcy mogą być zastąpione przez nowsze modele.