Krótko o 18. PKO Poznań Maraton

Już po raz osiemnasty w Poznaniu odbył się PKO Poznań Maraton. Mimo dużego doświadczenia, nie obyło się bez problemów organizacyjnych jak i komunikacyjnych. Jak widać nie wszystkie sytuacje można przewidzieć pomimo starannych przygotowań, które nie zaczynają się na miesiąc przed imprezą. Zawodnicy oczekiwali na start około 40 min dłużej niż przewidziano. Sytuacja jest wyjaśniana i pewnie za jakiś czas dowiemy się o przyczynę, a póki co każdy może wymyślić swoją wersję. Kierowcy natomiast, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń, narzekali na korki.

Niestety na trasie doszło również, do bardzo przykrej sytuacji – zmarł jeden z uczestników mimo udzielonej pomocy. Przy tej okazji warto się zastanowić co my możemy zrobić by nie doprowadzić do takiej sytuacji – odpowiednie odżywianie przed i w trakcie maratonu, a także badania profilaktyczne. Każdy z biegaczy powinien regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Ostatnimi czasy powstało wiele ofert badać dla sportowców – amatorów, a prywatne i sportowe lecznice mają w swojej ofercie specjalistyczne badania profilaktyczne.

18. PKO Poznań Maraton wygrał IUKHYMCHUK MYKOLA (02:14:30) przed NDUVA BONIFACE WAMBUA  i PRAMAU WŁODZISŁAW a w klasyfikacji kobiet TAKADA HARUNA (02:40:49) przed polką STELMACH DOMINIKA i kolejną japonką HATAKEYAMA MIYU. Najlepszy z Polaków Emil Dobrowolski uplasował się na piątej pozycji. W kategorii wózkarzy wygrał faworyt Rafał Wilk. W tym roku nie było najszybszego wyniku w historii poznańskiego maratonu – znawcy mówią, że było za ciepło do bicia rekordu trasy. Reprezentanci Polski, aż 54 razy stawali na podium. 78 biegaczy ukończyło wszystkie siedemnaście edycji poznańskiego maratonu. Dotychczas w maratonie brali udział biegacze z 53 państw. Oprócz klasyfikacji generalnej w ramach maratonu odbyły się m.in. Mistrzostwa Night Runners, Drużyny Szpiku, Księży, Osób Niewidomych i Słabowidzących, Informatyków, Policji. Nagrody otrzymali również uczestnicy loterii, jaka odbyła się przy maratonie – warunkiem było wrzucenie kuponu konkursowego oraz ukończenie maratonu w czasie poniżej 6 godzin.

Kibicowanie zawodnikom było bardzo ułatwione, dzięki aplikacji mobilnej, która umożliwia  śledzenie każdego kroku wybranych biegaczy. Oprócz miejsca na trasie widoczne były informacje z prędkością jaką biegnie zawodnik i o której szacunkowo będzie na mecie. Kibice i zespoły grające muzykę jak zwykle nie zawiodły – a biegacze mogli czuć doping, który jak wiadomo jest szczególnie ważny po minięciu trzydziestego kilometra.

Trasa prowadziła przez cały Poznań dookoła – biegacze mieli okazję odwiedzić każdą dzielnicę Poznania. Mieli też okazję przekonać się, że trasa w Poznaniu nie jest płaska jak stół. Pogoda sprzyjała biegaczom i kibicom.

Zawodnicy na mecie mogli się cieszyć pięknym pamiątkowym medalem (z wizerunkiem jedynej poznańskiej wąskotorówki “Maltanki”). Natomiast Ci co mieli jeszcze siły mogli dojść do strefy regeneracji. Przez cały okres zawodów otwarta była strefa EXPO, gdzie można było zapoznać się z nowościami rynku biegowego i poznać znanych biegaczy. Ponadto dla zawodników przygotowano strefę prelekcji, na której można było dowiedzieć się m. in. o diecie, urazach, rozgrzewce, sercu maratończyka.

Gratulujemy wszystkim ukończenia i chęci zmagania się z tym jakże trudnym dystansem oraz życzymy kolejnych udanych startów.