CITY TRAIL: nie ma złych warunków do biegania

Wiatr, błoto na ścieżkach, przelotny deszcz i grad – w takich okolicznościach rywalizowali zawodnicy, którzy pojawili się nad poznańską Rusałką w sobotę, 5 lutego. Motywacją do biegania były czwarte zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden 2021/2022. To przełajowy cykl 5-kilometrowych biegów, który odbywa się w Poznaniu od 2010 roku.

Cykl CITY TRAIL to pięć biegów, które rozgrywane są na przestrzeni jesienno-zimowych miesięcy. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski – Poznań jest jedną z dziesięciu lokalizacji uczestniczących w cyklu. Sobotnie zawody były już czwartymi w trwającym sezonie, a ostatni bieg jest zaplanowany na 5 marca. Z kolei 9 kwietnia w Bydgoszczy odbędzie się pierwsze w historii cyklu, ogólnopolskie podsumowanie edycji.

Najszybszymi zawodnikami dzisiejszej rywalizacji w Poznaniu byli Łukasz Nowak (czas 15:52), Wiktor Maćkowiak (16:06) i Krzysztof Stefanowicz (16:09). Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Patrycja Talar, z czasem 18:31. Drugie miejsce wywalczyła Halina Rasińska (19:04), a trzecia była Aleksandra Bereśniewicz (19:28).

– Wracam do biegania po dłuższej przerwie, którą miałam jesienią, dlatego biorę w ciemno każdy wynik. Cieszę się z dzisiejszej wygranej i z tego, że mimo nieobecności w pierwszej części sezonu nadal mam szansę zostać sklasyfikowaną i powalczyć o wysokie miejsce w generalce – mówiła po zawodach Patrycja Talar, najlepsza zawodniczka edycji 2016/2017. – Dzisiejsze warunki, no cóż – łatwo nie było, błoto spowalniało, ale szczerze mówiąc po rozgrzewce spodziewałam się, że będzie jeszcze trudniej.

W klasyfikacji generalnej cyklu triumfatorami zostali nieobecni dzisiaj Sebastian Nowicki i Oliwia Wawrzyniak. Oboje wygrali trzy poprzednie biegi, dzięki czemu zapewnili sobie końcową wygraną.

Rywalizacja w cyklu CITY TRAIL toczy się także w kategoriach wiekowych, a jest ich dwanaście – sześć kobiecych i sześć męskich. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii M50 zajmuje Edward Królikowski. – Biegam od 20 lat. Zaczynałem swoją biegową przygodę razem z Maratonem w Poznaniu – przebiegłem wszystkie dotychczas rozegrane – podkreśla biegacz. – Gdybym miał porównać swoje aktualne bieganie do tego sprzed 20 lat, to podstawowa różnica dotyczy regeneracji – kiedyś po zawodach potrzebowałem 2 godziny odpoczynku, a dzisiaj odpoczywam 3 dni. Mimo to, trenuję bardzo regularnie, bo startuję głównie w triathlonach, więc poza bieganiem, pływam i jeżdżę rowerem. A w przeszłości uprawiałem m.in. judo. Śmiało mogę powiedzieć, że sport to bardzo ważna część mojego życia i mimo upływu lat nie brakuje mi motywacji do aktywności. Oby zdrowie nadal dopisywało – podkreśla.

Informacje o zawodach, zapisy oraz wyniki znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto zaglądać również na profil imprezy na Facebooku, gdzie pojawia się wiele ciekawostek oraz zdjęcia z biegów. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Miasta Poznań. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury.