„Wybiegaj w Przyszłość” – rusza innowacyjny projekt dla młodych biegaczy!

Wybiegaj w Przyszłość” to program Fundacji Zdrowy Ruch, który obejmuje wsparcie finansowe i merytoryczne dla młodych sportowców będących na początku swojej drogi. Stypendium o wartości
10 000 zł otrzyma siedmioro biegaczy, a dla całej lekkoatletycznej społeczności zostaną przeprowadzone wyjątkowe warsztaty dotyczące różnych aspektów kariery sportowej.

Program to przełom dla całej społeczności lekkoatletycznej. Wsparcie, które otrzymają nastolatkowie będzie miało realny wpływ na poprawę ich wyników sportowych, a także rozwój kompetencji miękkich, takich jak wzrost pewności siebie oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. To doskonały start do profesjonalnej kariery, o której marzy wiele osób trenujących w klubach sportowych.

– Stworzenie społeczności, która wzajemnie się wspiera i ma wspólną pasję jest dla nas niezwykle ważne. Jesteśmy pewni, że siódemka naszych Stypendystów będzie wzorem dla innych młodych ludzi, którzy chcą osiągać sukcesy sportowe i rozwijać się w różnych dziedzinach – mówi Adriana Smokowska, założycielka Fundacji oraz pomysłodawczyni Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. – Dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców i Partnerom naszego programu: Bankowi Pekao S.A., Salomonowi i Kanałowi Sportowemu, możemy wesprzeć finansowo aż siedem osób, a wiedza merytoryczna w postaci warsztatów trafi do całej społeczności lekkoatletów.

Siedmioro wspaniałych

Stypendystami I edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” zostali:

Dorota Nowak – Łażewska (ur. 2007) – zawodniczka K. S. Energetyk Poznań, Mistrzyni Polski na dystansie 600 m w kategorii U16, posiadaczka trzeciego wyniku w historii polskiej lekkoatletyki na tym dystansie.

Dawid Kułek (ur. 2007) – zawodnik WKS Oleśniczanka Oleśnica, Mistrz Polski na dystansie 1000 m w kategorii U16.

Maja Woźniak (ur. 2007) – zawodniczka Lekkoatletycznego Klubu Sportowego VECTRA Włocławek, Mistrzyni Polski na dystansie 100 m w kategorii U16, współrekordzistka Polski U16 na tym dystansie.

Martyna Wal (ur. 2006) – zawodniczka Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stal Mielec, Mistrzyni Polski na dystansie 1000 m w kategorii U16, rekordzistka Polski U16 na dystansie 800 oraz 1000 metrów.

Maria Jarosińska (ur. 2006)  – zawodniczka MKL Toruń, Mistrzyni Polski na dystansie 300 m oraz Wicemistrzyni Polski na dystansie 300 m przez płotki w kategorii U16.

Tomasz Bajraszewski (ur. 2006) – zawodnik Lekkoatletycznego Klubu Sportowego VECTRA Włocławek, Mistrz Polski na dystansie 100 m w kategorii U16.

Lena Suchowolak (ur. 2005) – zawodniczka UKS Filipides Teresin, Halowa Mistrzyni Polski na dystansie 600 m w kategorii U18.

– Poziom zgłoszeń kandydatów przeszedł nasze oczekiwania. Do Programu zgłosiła się cała krajowa czołówka lekkoatletów. Mieliśmy ponad 40 medalistów Mistrzostw Polski oraz wiele utalentowanych osób, osiągających wyniki na najwyższym poziomie. Zawodnicy przygotowywali także filmy o sobie. Byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu, zaangażowania i pasji tych młodych ludzi. To nas buduje i daje wiarę w młodzież – mówi Paulina Kalinowska, koordynatorka Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość”.

Warsztaty dla każdego

Ważną częścią projektu będą otwarte warsztaty merytoryczne, skierowane do wszystkich zawodników oraz trenerów zainteresowanych wybraną tematyką. Warsztaty obejmują następujące zagadnienia:

  1. Kariera w praktyce: Wywiad z Gwiazdą Sportu – Markiem Plawgo, który opowie o karierze sportowca w praktyce

  2. Budowanie wizerunku

  3. Sportowiec – uczeń

  4. Zarządzanie i planowanie kariery sportowej

  5. Kariera dwutorowa

  6. Budowanie formy po treningu

  7. Sukces zaczyna się od pasji

  8. Menedżer sportu – trener do zadań specjalnych

Pierwszy warsztat odbędzie się już 18 stycznia na kanale YouTube Fundacji Zdrowy Ruch. Rozmowę z byłym lekkoatletą, aktualnym rekordzistą Polski na 400 m przez płotki – Markiem Plawgo, przeprowadzi dziennikarz, Tomasz Smokowski. Były sprinter opowie o ważnych aspektach wyczynowej kariery, które młodzi lekkoatleci będą mogli wykorzystać na swojej drodze.

– Kariera sportowca jest wymagająca, ale bardzo wartościowa dla młodych ludzi. To osoby z pasją, która jest fundamentem nadającym życiu sens. Nastolatkowie potrzebują kierunkowskazów, aby podążać dobrą drogą. Ucząc się od osób, które wyciągnęły wnioski ze swoich błędów, będą w stanie podążać ścieżką z mniejszą liczbą zakrętów – mówi Marek Plawgo.

Projekt wspiera środowisko lekkoatletyczne i daje możliwość edukacji w aspektach istotnych dla rozwoju człowieka. Zwraca uwagę na obszary, które kształtują postawy człowieka. Pozwala to na zdobycie wiedzy i umiejętności, które stają się zasobem stałym, możliwym do wykorzystania w toku życia.

Partnerami Programu „Wybiegaj w Przyszłość” są: Bank Pekao S.A., Salomon, Kanał Sportowy oraz Sportfolio sp. z o. o.

Więcej informacji o projekcie na www Fundacji Zdrowy Ruch, Facebooku i Instagramie Wybiegaj w Przyszłość.