Sztafeta maratońska EKIDEN PragmatIQ już w niedzielę!

Coraz mniej czasu pozostało do VII edycji sztafety EKIDEN PragmatIQ w Poznaniu. W niedzielę 9 czerwca nad Jeziorem Malta 6-osobowe zespoły wspólnie zmierzą się z dystansem maratonu podzielonym na 6 odcinków, w ramach jednego z nielicznych tego typu biegów w Polsce.

Zobacz film z VI edycji EKIDEN PragmatIQ: https://www.youtube.com/watch?v=L6dprFNxkgY&

Ekiden – co to jest?

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Źródłem sztafety był system transportowy i pocztowy działający w Japonii w czasach dawnych, polegający na tym, że podczas trasy w określonych punktach zmieniali się kurierzy lub ich konie, dzięki czemu wiadomości i towary były przesyłane szybciej i pewniej. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni wykształciły się największe tradycje tego typu biegów, a udział w niektórych sztafetach jest prestiżem, o którym marzy wielu Japończyków.

Do tej pory ekiden stał się najbardziej popularny w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Długość trasy biegu oraz liczba osób w sztafecie różni się w zależności od decyzji organizatorów. Na świecie rozgrywane są długodystansowe sztafety na różnych dystansach (czasami nawet do kilkuset kilometrów) i z różną ilością osób w zespole.

Jedną z najbardziej popularnych – szczególnie w Europie – stała się sztafeta maratońska w składzie 6 osób, które zmieniając się pokonują w sumie dystans klasycznego maratonu, czyli 42 kilometry 195 metrów.

EKIDEN w Poznaniu

42,195 km razem to hasło tegorocznej edycji sztafety maratońskiej EKIDEN PragmatIQ podkreślające jej główne wartości, a więc promowanie zespołowego biegania i wspólnego pokonania dystansu maratońskiego – wydawać by się mogło – nieosiągalnego dla przeciętnego lub początkującego biegacza. Pragniemy pokazać, że sportowe współzawodnictwo to nie tylko zdobywanie coraz lepszych wyników, ale także świetny sposób na dobrą zabawę i integrację zespołu, a nawet większych grup i środowisk. Bycie częścią drużyny (firmowej, branżowej, czy koleżeńskiej) to także wspaniały bodziec motywujący.

Sztafeta każdego roku odbywa się nad poznańskim Jeziorem Malta, wzdłuż popularnego na świecie toru regatowego. Trasa biegu poprowadzona zostanie po pętli o długości 5.400m. Wyjątkiem będzie długość pętli pierwszej zmiany.

Dystans podzielony został na 6 zmian w odpowiedniej kolejności: 9 795m + 10 800m + 5 400m + 5 400m + 5 400m + 5 400m.

Strefa zmian zostanie specjalnie wydzielona. Drużyny obowiązuje limit czasu wynoszący 4 godz. i 30 min.

Pomaganie przez bieganie

Fundacja PragmatIQ od lat wspiera dzięki organizacji sztafety EKIDEN PragmatIQ lokalne organizacje pożytku publicznego. Fundacja przekazuje na rzecz wybranej w danym roku instytucji 42,915 zł z każdej opłaty startowej. Ta symboliczna kwota odpowiada pokonanemu przez sztafetę dystansowi maratońskiemu. Podczas VII edycji wydarzenia wsparcie otrzyma Fundacja „Niesiemy nadzieję” z Poznania.

Oprócz darowizny zebranej w ramach opłat startowych, cennym źródłem pomocy jest organizowana podczas biegu loteria charytatywna, a cały dochód ze sprzedaży losów jest przekazywany na rzecz Stowarzyszenia na Tak.

Ciekawostka

33-letni Kenijczyk Eliud Kipchoge pobił rekord świata na trasie 42,195 km i osiągnął wynik 2:01.39, a więc przebiegł maraton w ze średnią prędkością 21 km/h. Z kolei rekord sztafety EKIDEN PragmatIQ to pokonanie dystansu maratońskiego w 02:22.08. Może to właśnie w tym roku, któraż z drużyn spróbuje zbliży się do wyniku Kenijczyka?