Wystartował CITY TRAIL!

W sobotę, 29 września nad Jeziorem Rusałka odbył się pierwszy z sześciu biegów w ramach cyklu Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Poznań 2018/2019. Piękne jesienne słońce i dobra nawierzchnia sprzyjały szybkiemu bieganiu, co udowodniła zwyciężczyni zawodów – najlepsza biegaczka poprzedniej edycji – Malwina Dymek, która wyrównała rekord trasy. Wśród mężczyzn zwyciężył Łukasz Nowak – olimpijczyk z Londynu, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w chodzie sportowym.

Biegi CITY TRAIL odbywają się w Poznaniu od 2010 roku. Początkowo była to impreza lokalna pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Od 2012 roku zawody mają wymiar ogólnopolski. Rozpoczęta dzisiaj edycja jest siódmą ogólnopolską i dziesiątą w Poznaniu.

5-kilometrowa trasa nad Jeziorem Rusałka jest płaska i daje możliwość osiągania wartościowych rezultatów. Czas wspomnianej już zwyciężczyni dzisiejszego biegu – Malwiny Dymek to 17:14. – Warunki dzisiaj wymarzone do biegania. Nie było zimno, nawierzchnia twarda, bez błota – biegało się bardzo dobrze. Dzisiejszy wynik jest moim najlepszym na 5 km w ogóle. Moja stadionowa życiówka na 5000 m wynosi 17:17 – mówiła na mecie biegaczka z Gorzowa Wielkopolskiego. – Miniony sezon był dla mnie udany, dwukrotnie zajęłam 5. miejsce podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski – na 5000 i 10 000 m. Aktualnie jestem po roztrenowaniu i zaledwie miesięcznym okresie treningowym, więc dzisiejszy rezultat jest dla mnie sygnałem, że mogę biegać jeszcze szybciej.
Drugą lokatę wywalczyła Karolina Klupczyńska (19:44), a trzecia była Małgorzata Brok (19:46).

Najszybszym z mężczyzn był Łukasz Nowak, który po zakończeniu kariery chodziarskiej postanowił wykorzystać swój sportowy potencjał i zaczął startować w zawodach biegowych. Dzisiejszy czas Łukasza to 15:25. Drugi do mety dotarł Kacper Kwapiszewski (15:38), a trzeci był Krzysztof Stefanowicz (15:43).

W tegorocznej edycji zawodnicy startujący w CITY TRAIL mogą biegać charytatywnie. Oznacza to dodatkową wpłatę na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która pomaga krzywdzonym dzieciom. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – na ten moment zebrana kwota to blisko 28 000 zł. – Nie ma lepszej motywacji do biegania niż możliwość pomocy innym. Na co dzień nie mam czasu włączać się bezpośrednio w pomoc, więc takie połączenie pomagania i sportu jest według mnie idealne – podkreśla Łukasz Kowalski, jeden z zawodników. – Tutaj nad Rusałką morsuję w zimie, ale trasę CITY TRAIL znam z edycji 2012/2013. Potem wyjechałem na kilka lat z Poznania, więc nie startowałem. W tym sezonie wróciłem i rozpocząłem z przytupem, bo od życiówki – podkreślił biegacz.
Linię mety dzisiejszego biegu minęło 827 osób. Dodatkowo w zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 291 młodych adeptów biegania. Najmłodsi mogli dzisiaj nie tylko pobiegać, ale także skorzystać z dodatkowych atrakcji – m.in. kursu pierwszej pomocy w wydaniu dla dzieci.

Warto dodać, że w tym roku zawodach został wprowadzony limit miejsc – 1000 opłaconych karnetów na cały cykl i po 250 opłaconych pojedynczych startów (na każdy bieg oddzielnie). Liczba karnetów niemal wyczerpała się przed dzisiejszym biegiem, więc pozostaje już tylko opcja rejestracji na pojedyncze imprezy. Kolejne zawody odbędą się: 27 października, 24 listopada, 29 grudnia, 2 lutego i 2 marca. Po zakończeniu części sportowej zorganizowana będzie ceremonia kończąca cykl, podczas której wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress