Luty jako jeden z zimowych miesięcy nie musi oznaczać ….

…. lenistwa i chowania się w domowym zaciszu przed kapryśną aurą! Wystarczy nieco motywacji, by wyjść z domu i postawić biegowy krok! Taką inspiracją mogą być zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – przełajowe 5 km nad Jeziorem Rusałka. Najbliższy bieg jest zaplanowany na 24 lutego. Elektroniczne zapisy trwają do końca dnia we wtorek, 20 lutego.

Cykl CITY TRAIL odbywa się w Poznaniu od 2010 roku – początkowo rozgrywany był jako Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Na jeden sezon składa się sześć biegów – sobotni będzie już piątym w edycji 2017/2018. Trasa prowadzi urokliwymi ścieżkami nad Jeziorem Rusałka. W dotychczas rozegranych biegach trzy zwycięstwa zgromadził Szymon Belgrau, jedno ma na koncie najlepszy zawodnik sezonu 2016/2017 – Nikodem Dworczak, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W rywalizacji pań każdy z dotychczasowych biegów wygrywała inna zawodniczka – w październiku najlepszą okazała się zwyciężczyni poprzedniej edycji – Patrycja Talar, w listopadzie – Monika Kapera, w grudniu – Agnieszka Stachowiak, a w styczniu – Malwina Dymek. Spośród wymienionych zawodniczek tylko Monika Kapera nie ma już szansy na końcowy sukces.

W cyklu startują przeróżni zawodnicy. Po jednej stronie są zawodowcy, którzy sprawdzają swoją formę w przygotowaniach do najważniejszych startów w sezonie wiosennym. Po drugiej – osoby, które dopiero zaczynają biegać. Każdy odnajdzie się na CITY TRAIL. Najlepsi są nagradzani i wyróżniani podczas uroczystych gal kończących edycję, ale w biegach tych nie ma limitu czasu, zatem każdy może pokonać dystans 5 km w swoim tempie, bez stresu i obawy, że nie ukończy biegu.

Wśród tysięcy zawodników, którzy biorą udział w zawodach w skali całego cyklu nie brakuje prawdziwych pasjonatów, takich jak Piotr Choroś, który biega od kilku lat i „specjalizuje się” w ultramaratonach.

– Start w CITY TRAIL wiąże się dla mnie z dwiema ważnymi sprawami. Pierwsza – towarzyska. Zawody są w moim mieście i jest to okazja do spotkania bliższych i dalszych znajomych biegowych. Porozmawiania, wymiany doświadczeń. Po drugie, to ważny element mojego cyklu treningowego. Startami docelowymi są dla mnie biegi ultra, ale w codziennym treningu rzadko pokonuję więcej niż 20 km. W podbiegi, dłuższe wybiegania mam wplecione szybsze akcenty, ale na treningu nie zmobilizuję się do takiego wysiłku jak na zawodach. Pięć kilometrów po urozmaiconej trasie leśnej pozwala na naprawdę mocny akcent treningowy. Wiem, że pewnie nigdy nie wyprzedzę tych kilku czy kilkunastu chłopaków przede mną. Oni zawsze ze mną wygrają – na tym dystansie. Ale w tych zawodach nie to jest moją ambicją. Walczę sam ze sobą o urwanie w każdym kolejnym biegu kilkunastu sekund, o te kilka piknięć serca średnio więcej na całej trasie – podkreśla zawodnik.

Poznań jest jednym z jedenastu miast, w których rozgrywane są biegi CITY TRAIL. Poza Poznaniem, są to: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Ostatni w edycji 2017/2018 bieg w Poznaniu jest zaplanowany na 24 marca. Oddzielną, siódmą imprezą będzie uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań, podczas którego wręczone zostaną nagrody oraz pamiątkowe medale, dla wszystkich, którzy ukończą co najmniej cztery biegi. Odbędzie się ono 10 kwietnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego (początek o godz. 18:00, część dotycząca biegu głównego od 19:00).

Warto dodać, że każdemu biegowi towarzyszą zawody dla dzieci i młodzieży – na dystansach 300 m, 600 m, 1 km i 2 km. Biegi CITY TRAIL Junior mają wymiar charytatywny – połowa każdej opłaty startowej jest przekazywana na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto śledzić także profil imprezy na Facebooku.

Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Harmonogram imprezy:

8:30 – otwarcie biura zawodów (okolice mety biegu – w pobliżu plaży miejskiej nad Jeziorem Rusałka)

9:30 – 10:10 – biegi CITY TRAIL Junior

10:30 – zamknięcie biura zawodów

11:00 – start biegu głównego

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress