Żywienie przed maratonem, czyli ładowanie organizmu węglowodanami!!

15 Poznań Maraton zbliża się wielkimi krokami. Każdy, kto stawia przed sobą wyzwanie ukończenia biegu czy zdobycia czołowych miejsc, dba o odpowiednie wytrenowanie ciała. Przygotowując nasz organizm, do tak dużego wysiłku musimy pamiętać o odpowiedniej diecie, która w bardzo dużym stopniu przyczyni się do sukcesu. Głównym celem powinno być odpowiednie nawodnienie i oczywiście uzupełnienie zapasów glikogenu w organizmie.

Istnieją różne szkoły tzw. „ładowania węglowodanami”. Ładowanie może odbyć się cyklu 7- dniowym, który przyjmuje w pierwszych 3 dniach dietę o umiarkowanej podaży węglowodanów. W praktyce przyjmuje się dostarczenie 5-7g węglowodanów na kg masy ciała. Po tym okresie należy przestawić się na dietę o wysokiej podaży węglowodanów tj. dostarczającej 8-10g na kg masy ciała. Biorąc pod uwagę ostatnie wytyczne, pamiętajmy o tym, aby ostatni intensywny trening odbył się tydzień przed zawodami. W ostatnie dni przed zawodami, bardzo ograniczmy intensywność treningów.

Najważniejsze, aby dostosować sposób ładowania węglowodanów do siebie. Sprawdzić czy metoda jest korzystna dla naszego organizmu i czy przyniesie pożądany efekt. Najlepiej wszystko testować na sobie w okresie treningowym, nie przed ważnymi zawodami.
Ostatni dzień przed zawodami, pamiętajmy o zjedzeniu kolacji, w której powinniśmy zrezygnować z potraw tłustych i oczywiście alkoholu. Pamiętajmy, aby dieta była bogata w węglowodany. Nie testujmy na sobie nowych produktów, ważne aby zjeść to co już jest nam znane.

Rano przed samym startem, na 2-4 godzin przed zawodami należy zjeść śniadanie. Ważne, aby posiłek bogaty był w węglowodany, małej zawartości tłuszczu i białka. Dobrym pomysłem będą płatki owsiane z owocami i niskotłuszczowym produktem mlecznym.

Autorką artykułu jest dietetyczka:

mgr inż. Małgorzata Zdrojewska-Pujanek
dietodajnia.pl