Triathlonowy okres przejściowy

Jest koniecznym następstwem okresu startów. Stwarza warunki do aktywnego wypoczynku, odnowy biologicznej, zapobiegając negatywnym skutkom stosowanych obciążeń treningowych i startowych. Nie powinno się jednak stosować całkowitej przerwy, lecz podtrzymywać poziom wytrenowania tak, by następny cykl można było rozpocząć z pułapu wyższego niż na początku poprzedniego. Zasadniczą treść pracy stanowi przygotowanie wszechstronne, realizowane w różnorakich ćwiczeniach w formie aktywnego wypoczynku, wykonywanych w zmiennych warunkach, wywołujących duże pobudzenie emocjonalne.” (Sozański, 1999, s.184)

 

To czas dla zawodników na spokojne wyciszenie organizmu, odpoczynek fizyczny oraz psychiczny od triathlonu. Wejście w okres roztrenowania zależy od zaplanowanego wcześniej sezonu startowego, a także od wyników i kwalifikacji do zawodów wyższej rangi, które są rozgrywanie najczęściej we wrześniu.

2

Po zawodach kończących sezon, triathlonista zaczyna kolejny okres treningu sportowego, jakim jest okres przejściowy. W zależności od długości, częstotliwości, eksploatacji zawodnika oraz jego indywidualnych cech kompletny okres przejściowy trwa od 4 do 6 tygodni. Czas ten przeznaczony jest regenerację, czasami rehabilitację oraz na mentalnym życiu poza sportowym.

3

Roztrenowanie czyli powolne i stopniowe zmniejszenie intensywności, częstotliwości oraz objętości treningu, aby nie doprowadzać do nagłego i skokowego zaprzestania treningu, ale pozwolić organizmowi na przyzwyczajenie się do mniejszego obciążenia. Zawodnik często po najważniejszych zawodach ma problem z motywacją do dalszego treningu, a kiedy dodatkowo przychodzi mu trenować na jednostkach mało wymagających problem ten jest jeszcze większy. Jednak koniecznie jest by kontynuował aktywność sportową w czasie roztrenowania dla własnej dyspozycji zdrowia-sportowej, a także myśląc przyszłościowo o kolejnych zmaganiach triathlonowych w następnym sezonie. Z tego względu często stosowanym rozwiązaniem jest organizowane zgrupowania sportowego o charakterze roztrenowania, by mieć zawodnika pod kontrolą.

4

Trening w tym okresie wygląda podobnie jak w czasie wprowadzenia. Ponieważ jednostki treningowe zmniejszają się o ok. 60 i więcej procent, a sam trening nie jest wymagającym obciążeniem dla sportowca. Na treningach w poszczególnych dyscyplinach powracają zadania o charakterze wszechstronnym, tlenowym, czasami z krótkimi akcentami dla urozmaicenie i pobudzenia zawodnika, jak np. pływanie krótkich przyśpieszeń.

5

Z uwagi na spokojny charakter treningu w czasie roztrenowania nie korzysta się z suplementacji, ponieważ należy oczyścić organizm z różnego rodzaju wspomagania farmakologicznego jak to ma miejsce w okresie przygotowawczo – startowym.

www.KuzniaTriathlonu.pl

Klub Triathlonowy przygotowujący zawodników amatorów. Oferuje specjalistyczne treningi triathlonowe i opiekę trenerską zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych zawodników. Organizuje obozy sportowe- zimowe i letnie oraz otwarte treningi grupowe.
Prowadzi zorganizowane treningi w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie. Właśnie uruchamia kolejne lokalizacje treningów w Wrocławiu i Krakowie. Chwali się, że z każdego wykuje triathlonistę. Warto sprawdzić- każdemu przysługuje dwu-tygodniowy bezpłatny okres próbny.

6

Przygotował: Dariusz Kowalski – Dyrektor Sportowy Kuźni Triathlonu, trener Kuźni Triathlonu w Poznaniu

Fot: Kuźnia Triathlonu