Podbiegi w treningu biegowym

Podbiegi w treningu biegowym
Podbiegi w treningu biegowym

Podbiegi, czyli bieganie pod górę, są jednym z najbardziej efektywnych elementów treningu biegowego. Zyskują coraz większą popularność wśród biegaczy na każdym poziomie zaawansowania – od początkujących, przez średnio zaawansowanych, aż po zawodowców. Dlaczego warto wprowadzić podbiegi do swojego planu treningowego? Jak często je wykonywać, ile serii i jaki kąt nachylenia wybrać? Oto kilka kluczowych informacji.

Dlaczego warto robić podbiegi?

 1. Zwiększenie siły mięśni: Bieganie pod górę angażuje mięśnie nóg w sposób bardziej intensywny niż bieganie po płaskim terenie. Szczególnie pracują mięśnie czworogłowe uda, dwugłowe uda, łydki i mięśnie pośladkowe. Regularne trenowanie podbiegów prowadzą do wzmocnienia mięśni, co przekłada się na lepsze wyniki w biegu na płaskiej nawierzchni. Ponadto żadna górka na zawodach biegowych nas nie zaskoczy 🙂
 2. Poprawa wytrzymałości: Podbiegi zwiększają tętno i wymuszają intensywniejszą pracę układu krążenia. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość krążeniowo-oddechowa, co jest kluczowe w dłuższych biegach.
 3. Poprawa techniki biegu: Bieganie pod górę wymaga utrzymania odpowiedniej techniki biegu, w tym krótszego kroku i wyższego unoszenia kolan. Regularne treningi na podbiegach mogą pomóc w poprawie ogólnej techniki biegowej.
 4. Wzrost szybkości: Zwiększenie siły mięśni i poprawa techniki biegu naturalnie przekładają się na lepszą szybkość na płaskim terenie.

Jak często trenować podbiegi?

Podbiegi powinny być włączane do planu treningowego z umiarem, aby uniknąć przetrenowania i kontuzji. Dla biegaczy na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym zaleca się wprowadzanie podbiegów raz w tygodniu. Początkujący mogą zaczynać od sesji co dwa tygodnie, stopniowo zwiększając częstotliwość w miarę adaptacji organizmu.

Ile serii i powtórzeń?

Liczba serii i powtórzeń zależy od poziomu zaawansowania biegacza i celu treningu. Oto przykładowe zalecenia:

 • Początkujący: 4-6 powtórzeń podbiegu na dystansie 50-100 metrów.
 • Średnio zaawansowani: 6-10 powtórzeń podbiegu na dystansie 100-150 metrów.
 • Zaawansowani: 8-12 powtórzeń podbiegu na dystansie 150-200 metrów.

Jaki kąt nachylenia podbiegu?

Optymalny kąt nachylenia dla treningu z podbiegami to 5-10%. Wybierając podbieg o takim nachyleniu, można uzyskać maksymalne korzyści treningowe, jednocześnie minimalizując ryzyko kontuzji. Zbyt strome podbiegi mogą przeciążać mięśnie i stawy, natomiast zbyt łagodne nie będą stanowiły wystarczającego wyzwania.

Na co zwrócić uwagę w ruchu?

 1. Postawa ciała: Zachowaj wyprostowaną sylwetkę, lekko pochyloną do przodu. Unikaj nadmiernego pochylania się, które może obciążać dolny odcinek kręgosłupa.
 2. Praca rąk: Dynamicznie pracuj ramionami, aby wspomagać ruch nóg. Ręce powinny poruszać się w kierunku przód-tył, nie krzyżując się przed tułowiem.
 3. Krótkie kroki: Skup się na krótkich, dynamicznych krokach. Dłuższe kroki mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni i stawów.
 4. Unoszenie kolan: Zadbaj o wysokie unoszenie kolan, co pomoże w efektywnym pokonywaniu nachylenia.
 5. Oddychanie: Kontroluj oddech, starając się utrzymać regularny rytm. Wdech i wydech powinny być głębokie, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tlenu.

Podsumowanie

Podbiegi to efektywny element treningu biegowego, który przyczynia się do poprawy siły, wytrzymałości, techniki biegu i szybkości. Wprowadzenie ich do planu treningowego raz w tygodniu, z odpowiednią liczbą serii i powtórzeń oraz wybór podbiegu o nachyleniu 5-10%, pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści. Kluczowe jest jednak zachowanie prawidłowej techniki i umiaru, aby trening był bezpieczny i efektywny.