Jak zacząć biegać?

Bieganie to jeden z najprostszych i najbardziej dostępnych sportów, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć biegać od zera, ile kilometrów biegać na początku, jak często trenować i jak się przygotować do pierwszego biegania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak zacząć biegać od zera?

Rozpoczęcie biegania może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem każdy może to osiągnąć. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zacząć:

 1. Wyznacz cel: Określ, dlaczego chcesz biegać. Czy chcesz poprawić kondycję, schudnąć, czy może przygotować się do konkretnego biegu?
 2. Zainwestuj w odpowiedni sprzęt: Wybierz wygodne buty do biegania, które zapewnią odpowiednie wsparcie i amortyzację. Ubrania powinny być przewiewne i dostosowane do warunków pogodowych.
 3. Zacznij od chodzenia: Jeśli nie jesteś w najlepszej kondycji, rozpocznij od regularnych spacerów. Stopniowo zwiększaj tempo i dystans, aż poczujesz się gotowy na bieganie.
 4. Stwórz plan treningowy: Skorzystaj z gotowych planów dla początkujących, które często opierają się na metodzie naprzemiennego biegu i marszu.

Ile kilometrów powinno się biegać na początku?

Na początku kluczowe jest stopniowe zwiększanie dystansu, aby uniknąć kontuzji i zniechęcenia. Oto kilka wskazówek:

 • Pierwsze biegi: Zacznij od krótkich dystansów, np. 1-2 km. Połącz bieganie z marszem, aby dać ciału czas na adaptację.
 • Stopniowy progres: Zwiększaj dystans o około 10% tygodniowo. Jeśli zaczynasz od 2 km, w następnym tygodniu biegaj 2,2 km.
 • Słuchaj swojego ciała: Jeśli odczuwasz ból lub zmęczenie, zmniejsz intensywność treningów lub zrób sobie dzień przerwy.

Co ile dni biegać na początku?

Częstotliwość treningów jest kluczowa dla budowania wytrzymałości i uniknięcia kontuzji. Oto zalecenia dla początkujących:

 • 3 razy w tygodniu: To optymalna liczba treningów na początek. Pozwoli Ci to na regenerację między biegami.
 • Dni przerwy: Staraj się mieć przynajmniej jeden dzień przerwy między biegami. Na przykład biegaj w poniedziałek, środę i piątek.
 • Regeneracja: Dni przerwy wykorzystuj na regenerację – lekkie ćwiczenia rozciągające, masaż czy joga pomogą w regeneracji mięśni.

Jak przygotować się do pierwszego biegania?

Przygotowanie do biegania to nie tylko zakup odpowiedniego sprzętu, ale także mentalne i fizyczne przygotowanie się do wysiłku. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 1. Rozgrzewka: Zawsze zaczynaj od 5-10 minutowej rozgrzewki. Może to być marsz, lekkie truchtanie, dynamiczne rozciąganie lub inne ćwiczenia rozgrzewające mięśnie.
 2. Plan treningowy: Znajdź plan, który pasuje do Twojego poziomu kondycji. Dla początkujących idealne są plany łączące bieganie z marszem, np. 1 minuta biegu, 2 minuty marszu przez 20-30 minut.
 3. Nawodnienie i odżywianie: Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu przed i po biegu. Spożywaj lekkie, łatwostrawne posiłki na 1-2 godziny przed treningiem.
 4. Motywacja i wsparcie: Znajdź partnera do biegania lub dołącz do grupy biegowej. Wspólne bieganie może być dodatkową motywacją.

Przykładowy plan dla początkujących

 • Tydzień 1: 1 minuta biegu, 2 minuty marszu – powtórz 8-10 razy.
 • Tydzień 2: 1,5 minuty biegu, 2 minuty marszu – powtórz 8 razy.
 • Tydzień 3: 2 minuty biegu, 2 minuty marszu – powtórz 7-8 razy.
 • Tydzień 4: 3 minuty biegu, 2 minuty marszu – powtórz 6-7 razy.

Pamiętaj, że każdy zaczyna od zera i kluczowe jest, aby cieszyć się każdym małym postępem. Bieganie to nie tylko sposób na poprawę kondycji fizycznej, ale także doskonała forma relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Powodzenia!