Jak przygotować się do treningu biegowego w upale, jak trenować w upale i jak regenerować się po treningu w upale?

upał bieganie
upał bieganie

Bieganie w upale może być wyzwaniem nawet dla doświadczonych biegaczy. Wysokie temperatury i intensywne nasłonecznienie mogą prowadzić do odwodnienia, przegrzania i innych problemów zdrowotnych. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do treningu, jak trenować w upale i jak się regenerować po takim treningu, a także jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze, że organizm ma dość.

Przygotowanie do treningu biegowego w upale

 1. Odpowiednie nawodnienie: Zacznij nawadnianie już kilka dni przed planowanym treningiem. Pij dużo wody, a także napoje izotoniczne, które pomogą uzupełnić elektrolity.
 2. Odpowiedni strój: Wybieraj lekkie, oddychające materiały, które odprowadzają pot. Jasne kolory są lepsze, ponieważ odbijają promienie słoneczne. Nie zapomnij o czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych.
 3. Krem z filtrem: Nałóż krem z wysokim filtrem UV na wszystkie odkryte części ciała, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca.
 4. Planowanie trasy: Dobrym wyborem jest wybór trasy zacienionej i unikaj biegania po asfaltowych drogach, które mogą dodatkowo podgrzewać powietrze. Jeśli to możliwe, biegnij wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe.

Jak trenować bieganie w upale

 1. Zwolnij tempo: W upale organizm pracuje ciężej, więc dostosuj swoje tempo do warunków. Zacznij wolniej i słuchaj swojego ciała.
 2. Krótki czas trwania treningu: Skróć czas treningu i zwiększ częstotliwość przerw na nawadnianie. Możesz także podzielić trening na kilka krótszych sesji.
 3. Nawodnienie w trakcie biegu: Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą lub napój izotoniczny. Pij małe łyki regularnie, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Jak poczujesz pragnienie to może oznaczać, że zaraz zacznie się odwodnienie.
 4. Słuchaj swojego ciała: Jeśli czujesz zawroty głowy, nudności, dreszcze lub silne zmęczenie, natychmiast zatrzymaj się i znajdź cień. Nie ignoruj tych sygnałów, mogą one być oznakami przegrzania.

Regeneracja po treningu w upale

 1. Nawadnianie: Po biegu kontynuuj picie wody i napojów izotonicznych, aby uzupełnić płyny i elektrolity. Możesz także sięgnąć po owoce bogate w wodę, takie jak arbuz czy ogórek.
 2. Chłodzenie organizmu: Weź chłodny prysznic lub kąpiel, aby obniżyć temperaturę ciała. Możesz także zastosować chłodzące okłady na kark, nadgarstki i kostki.
 3. Odpoczynek: Daj swojemu ciału czas na regenerację. Odpocznij w chłodnym, zacienionym miejscu i unikaj nadmiernego wysiłku przez resztę dnia.
 4. Odpowiednia dieta: Spożywaj posiłki bogate w białko i węglowodany, aby pomóc mięśniom w regeneracji. Unikaj ciężkostrawnych i tłustych potraw.

Sygnały ostrzegawcze, że organizm ma dość biegu w upale

 • Zawroty głowy i oszołomienie: Mogą być pierwszymi objawami przegrzania lub odwodnienia.
 • Nudności i wymioty: To poważne sygnały, że organizm nie radzi sobie z wysoką temperaturą.
 • Silne zmęczenie i osłabienie: Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie kontynuować biegu, zatrzymaj się i odpocznij.
 • Ból głowy: Może być oznaką odwodnienia i przegrzania.
 • Skurcze mięśni: Skurcze, zwłaszcza w nogach, mogą wskazywać na brak elektrolitów.
 • Przyspieszone tętno: Nawet nznacznie wyższe tętno niż zwykle podczas biegu to sygnał, że organizm może być przeciążony.

Bieganie w upale wymaga szczególnej ostrożności i odpowiedniego przygotowania. Słuchając swojego ciała i przestrzegając powyższych wskazówek, można bezpiecznie trenować nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.