Sobota na biegowo!

27 stycznia nad Jeziorem Rusałka w Poznaniu odbędzie się czwarty z serii sześciu biegów cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Dystans 5 km, leśna trasa, setki zmotywowanych biegaczy – to pewnik. Warunki na trasie – to jak zawsze niespodzianka, która dodaje smaczku rywalizacji – także tej z własnymi słabościami.

Po trzech biegach na prowadzeniu są Roch Goszczyński (drugie, trzecie i czwarte miejsce) i Patrycja Talar (pierwsze, drugie i trzecie miejsce), którzy startowali we wszystkich dotychczas rozegranych biegach, stąd ich prowadzenie w „generalce”. Jest jednak niemal pewne, że sytuacja się zmieni.

Wśród mężczyzn dwie wygrane ma na koncie Szymon Belgrau, który o wygraną będzie walczył z Nikodemem Dworczakiem (raz pierwszy i raz drugi). W rywalizacji pań sytuacja jest równie ciekawa. Poza wspomnianą Patrycją Talar, szanse na zwycięstwo mają Agnieszka Stachowiak (pierwsze i dwa trzecie miejsca) oraz zawodniczki, które dotychczas startowały tylko raz: Monika Kapera (zwyciężczyni listopadowego biegu) i Malwina Dymek (drugie miejsce w grudniu).

– W CITY TRAIL startują prawie wszyscy średnio i długodystansowcy, których trenuję, ponieważ jest to najlepszy sprawdzian aktualnej dyspozycji. Około miesięczny okres między biegami daje fajny czas na potrenowanie i sprawdzenie efektów tej pracy. Zawodnik pozbawiony startów przez kilka zimowych miesięcy może mieć problem z właściwą mobilizacją, a dzięki CITY TRAIL ten poziom adrenaliny i gotowości startowej jest przypominany – podkreśla Jacek Wosiek, ceniony w całym kraju trener biegaczy średnio- i długodystansowych. – U każdego zawodnika bieganie przełajów daje pozytywny efekt. Nawet gdy wynik jest słabszy przez warunki na trasie to i tak podczas biegu dajemy taki bodziec siłowy i wytrzymałościowy, jaki ciężko byłoby wykonać na treningu. Są typy biegaczy, którzy zdecydowanie słabiej wypadają w przełaju niż na bieżni, czy ulicy, ale i dla takich osób biegi przełajowe typu CITY TRAIL powinny być dobrym elementem przygotowań do sezonu. Jeśli zawodnik gorzej radzi sobie w terenie, jest to często objawem jego słabości – na przykład w technice biegu, koordynacji.

Rywalizacja najszybszych zawodników jest oczywiście wisienką na torcie, ale zdecydowana większość biegaczy CITY TRAIL startuje w zawodach dla własnej satysfakcji, z zamiarem poprawiania własnych rekordów, a często po prostu dla przyjemności, nie zważając na rezultat na mecie. Dla najwytrwalszych, którzy pobiegną nad Jeziorem Rusałka co najmniej cztery razy przewidziane są pamiątkowe medale. Ich wręczenie odbędzie się na oddzielnej, siódmej imprezie – uroczystej gali – w kwietniu.

Poza biegiem dla dorosłych, przy okazji każdych zawodów odbywa się rywalizacja dzieci i młodzieży, które startują na dystansach 300 m, 600 m , 1 km i 2 km – w zależności od wieku. Zawody CITY TRAIL Junior mają wymiar charytatywny – połowa każdej opłaty startowej jest przekazywana na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

– Nowy rok to dobry moment, aby wprowadzić w swoje życie aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. W zawodach CITY TRAIL mogą uczestniczyć całe rodziny, a to dobra okazja, aby zmotywować siebie i najbliższych do uprawiania sportu.  Dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która zmierza do wyrobienia w społeczeństwie zdrowych nawyków – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Rzecznik Prasowy Nationale-Nederlanden.

Cykl CITY TRAIL od 2012 roku ma charakter ogólnopolski. Poza Poznaniem, biorą w nim udział: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W trakcie sześciu miesięcy (wrzesień 2017 – marzec 2018) w każdej lokalizacji zorganizowanych zostanie po sześć biegów, co daje sześćdziesiąt imprez. Terminy imprez w Poznaniu: 27 stycznia, 24 lutego, 24 marca.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto śledzić także profil imprezy na Facebooku.

Cykl Grand Prix CITY TRAIL oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Harmonogram imprezy:

8:30 – otwarcie biura zawodów (przy mecie biegu – plaża miejska nad Jeziorem Rusałka)

9:30 – 10:10 – biegi CITY TRAIL Junior

10:30 – zamknięcie biura zawodów

10:45 – wspólna rozgrzewka

11:00 – start biegu głównego

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress