Dieta zbilansowana, jak to ugryźć?

Poprosiliśmy Dominika Hoffnama, głównego specjalistę od diet w firmie FITFOOD, o odpowiedzi na pytania na temat zbilansowanej diety. Zachęcamy Was do śledzenia profilu firmy na FB: LINK

Kuba Ciesiołka: Co to jest dieta zbilansowana?
Dominik Hoffmann: Dietą zbilansowaną najprościej określić odpowiednio dobrane posiłki do oczekiwanego celu. W przypadku redukcji ma ona pomóc zredukować wagę bez nadmiernego głodzenia się, wysmuklić sylwetkę. W przypadku celu sportowego pomóc osiągnąć oczekiwany cel, poprawiać swoje osiągi. Nie jest to dieta restrykcyjna, każe nam trzymać się w odpowiednich ramach bilansu energetycznego oraz dostarczenie odpowiedniej ilości białek węglowodanów i tłuszczy.

Kuba: Czy jest jakiś prosty klucz, dzięki któremu można samodzielnie skomponować zbilansowany posiłek?
Dominik: Kluczem do odpowiednio zbilansowanego posiłku jest unikanie produktów zakazanych i przyjęcie bilansu energetycznego w zależności od oczekiwanego celu, używamy węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczy, chudego nabiału, chudego mięsa oraz dużej ilości warzyw. Śniadanie i obiad powinny dawać ok 50-55% bilansu energetycznego na dzień.

Kuba: Z ilu posiłków dziennie powinna składać się taka dieta?
Dominik: Należy jeść 5 posiłków dziennie, komponując ich wartość energetyczną tak, by najwięcej energii dostarczały: śniadanie i obiad. Dbamy o to, by najwięcej energii pochodziło z węglowodanów złożonych oraz roślin strączkowych. Eliminujemy z diety węglowodany proste (ciastka, słodycze, cukier, białe pieczywo, napoje słodzone, odrzucamy wszelkiego rodzaju kluski, panierki itp.). Ważnym elementem są w diecie zdrowe tłuszcze ich udział w diecie nie powinien być niższy niż 15% (unikamy tłuszczy utwardzonych). Trzeba również pamiętać, że produkty zwierzęce są zakwaszające, roślinne zasadotwórcze, dlatego warzywa i owoce oraz rośliny strączkowe powinny być w przewadze nad mięsem i nabiałem.

salatka warzywna

Kuba: Trzeba też pić, co według Ciebie najlepiej pić do posiłków, prze, po i w trakcie treningów?
Dominik: Jeżeli chodzi o napoje, to najlepsza jest oczywiście woda, może być z dodatkami energetycznymi, elektrolitycznymi oraz witaminowymi, jeżeli ktoś tego potrzebuje (nie polecam na redukcji, ponieważ często zawierają cukier, ale jeżeli ktoś biega już półzawodowo albo zawodowo to jak najbardziej takie dodatki może a nawet powinien stosować), mogą być napoje izotoniczne, herbata (najlepiej zielona, ale inne też są ok), trochę soków owocowych i warzywnych 100%, ewentualnie napoje typu light, ale też nie za wiele.

Kuba: Czy są jakieś „zakazane” produkty, które rozbijają taką dietę?
Dominik: Zakazanych produktów jest sporo, ale jedne z najważniejszych to wysoce przetworzone pieczywo (bułki z głębokiego mrożenia, drożdżówki, rogaliki z paczki itp), tłuste mięsa, mięsa w panierkach, zaciągane sosy, chipsy, frytki, ciastka i słodycze, napoje słodzone typu Cola, napoje energetyczne, dania gotowe, zupki chińskie itp. W dużych ilościach nie są wskazane owoce suszone – bardzo wysoka ilość cukru po obróbce termicznej, banany i winogrona. Ograniczamy też alkohol,

Kuba: Planując dietę, posiłki powinniśmy robić to mając na uwadze, każdy dzień osobno, czy np. planować od razu cały tydzień?
Dominik: Dietę powinniśmy planować długofalowo, przejście na dietę na 2 tygodnie nie ma sensu, tak jak szybko ktoś schudnie, tak szybko waga wróci. Najlepiej rozpisać sobie dania na cały tydzień i modyfikować na bieżąco, bo nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie na co ochota 🙂 Byle było zdrowo.

Fit Food
ul. Druskienicka 8/10, Poznań
www.fitfood.pl
tel. 515 100 866
tel. 694 962 790