XLPL Ekiden ważne wydarzenie w biznesowym i biegowym kalendarzu Wielkopolski!

Do sztafety maratońskiej zostały jeszcze niecałe dwa miesiące, a zapisało się już ponad 100 drużyn! Impreza sportowa nabiera na znaczeniu, w wielkopolskim świecie biegowym i biznesowym obecność jest niemal obowiązkowa.

plakat ekiden 2015Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca nad jeziorem Maltańskim. Z roku na rok liczba chętnych drużyn rośnie. Już poprzednia edycja zgromadziła więcej drużyn, niż przypuszczali organizatorzy. W tym roku ustalono limit na 250 drużyn, o uczestnictwie będzie decydowała kolejność zgłoszeń (wpłaty).

Patronami honorowymi imprezy są Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Ambasada Japonii. Organizatorem XLPK Ekiden jest Fundacja XLPL, której misją jest podkreślenie faktu, że Wielkopolska to nie tylko świetna historia, uznane tradycje, ale również innowacyjność, kreatywność, dynamika. Sama nazwa w innowacyjny sposób określa ten region (XL – Wielko, Pl – Polska). Drugi człon nazwy (Ekiden) pochodzi z kultury japońskiej. To tam ten typ biegów stał się najbardziej popularny, uczestników przepełnia duma i honor, że własnym wysiłkiem mogą przyczynić się do sukcesu swojego zespołu. Słowo Ekiden w nazwie fundacji oddaje prestiż oraz tradycję, którą organizatorzy pragną kultywować.

Chętnych do uczestnictwa w maratonach w Polsce nie brakuje, dowodzi tego ich rosnąca liczba, w których bierze udział coraz więcej osób. Polacy ochoczo podejmują wyzwania długich dystansów. Jest jednak wiele osób, które nie są jeszcze gotowe na podjęcie wyzwania ponad 40 km trasy. Pojawiają się półmaratony oraz, rzadziej spotykane, sztafety. W sztafetach ciężar pokonania dystansu maratońskiego rozkłada się na sześciu członków zespołu, którzy mają do przebiegnięcia znacznie mniejsze odcinki. Pokonanie najkrótszej zmiany (4 395 m) jest możliwe już dla osoby, która nie trenuje na co dzień i nie jest wprawionym biegaczem. Bieg sztafetowy jednoczy drużynę i sprawia, że staje
się ona zgranym zespołem. Razem duży dystans maratoński staje się możliwy do pokonania.

Jednym z najważniejszych tegorocznych aspektów sztafety maratońskiej XLPL EKIDEN jest jej charytatywny charakter. W tym roku z każdego wpisowego kwota 42 zł i 19,5 gr zostanie przekazana na fundację Zwycięzca, której założycielem jest Dariusz Strychalski – niepełnosprawny ultramaratończyk, który pokazał ludziom, że niedowład ciała nie musi oznaczać rezygnacji z normalnego życia oraz spełnienia swoich marzeń. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju i promocja sportu oraz kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pomocy materialnej im oraz ich rodzinom. Sam Darek Strychalski będzie gościem specjalnym tegorocznego biegu, a także wystawi w nim swoją drużynę. Ale na trasie będzie można spotkać także takie osoby jak Przemek Walewski – dziennikarz, maratończyk i biegacz górski, Grzegorz Urbańczyk – triumfator ubiegłorocznej edycji Wings For Life czy Paweł Czapiewski aktualny rekordzista Polski na dystansie 800 m.

Pomysłodawcą oraz założycielem Fundacji XLPL Ekiden jest Kancelaria Prawna PragmatIQ. „Sztafeta maratońska to dla doświadczonych biegaczy świetny sposób na uzupełnienia startów indywidualnych. Dla początkujących to sposób na zmierzenie się (na raty) z dystansem maratońskim – z jednej strony pokaże on że nie taki diabeł straszny ale z drugiej pozwoli lepiej docenić tych którzy samodzielnie pokonują ten bieg w nieco ponad 2, 3 czy nawet 4 godziny” – mówi Rafał Szymkowiak, Prezes Fundacji XLPL Ekiden oraz Radca Prawny w Kancelarii PragmatIQ.

Drugim organizatorem maratonu jest Sportlife – sklep intenetowy z suplementami dla sportowców Artura Kujawińskiego (Klub biegacza Maniac Poznań). Partnerami imprezy są agencja reklamowa about ad, która odpowiada za wszelkie projekty graficzne, komunikację oraz promocję wydarzenia, a także kontakt z mediami.

Materiał wideo z zeszłorocznej edycji jest dostępny na stronie internetowej: LINK