BCAA – suplementacja w praktyce

Zmniejszają uczucie zmęczenia, zapobiegają katabolizmowi mięśni w trakcie wysiłku, odczuwalnie zwiększają wydolność – brzmi niemożliwie?

BCAA to skrócona nazwa określająca charakterystykę trzech aminokwasów, które posiadają rozgałęziony łańcuch alifatyczny boczny. Do BCAA zaliczamy trzy różne aminokwasy – izoleucynę, leucynę i walinę. Powyższe zdanie nasuwa nam jedną myśl – sławne BCAA to nie jest czarodziejska chemiczna odżywka! BCAA to trzy aminokwasy, a więc – kolejny raz – białko, które de facto składa się z aminokwasów.

To, co jednak odróżnia je od puli aminokwasów, które nasz organizm wykorzystuje do każdego zachodzącego w ustroju procesu to to, że spełniają one ekstra rolę, którą wielu sportowców z powodzeniem wykrzystuje w ramach realizacji celów sportowych i sylwetkowych – wykazano, że biegacze i osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe mogą z powodzeniem korzystać z ich zalet.

Jakie działanie się im przypisuje?

Mimo, że są to składowe białek, które z założenia nie mają być źródłem energii dla organizmu w trakcie wysiłku, organizm w sytuacji alarmowej (np. brak glikogenu mięśniowego przy wysokim obciążeniu treningowym) w prosty sposób metabolizuje je uwalniając energię dla pracy mięśni. Zaznaczę, że czerpanie energii ze „zmagazynowanego” białka w normalnej sytuacji (w postaci tkanki mięśniowej!) jest nieporządane – nikt nie chce dosłownie „palić” mięśni podczas biegu czy na siłowni. Staramy się zwykle o to, by można było korzystać ze zmagazynowanych węglowodanów i kwasów tłuszczowych, które do tego służą. Zaznaczę jeszcze to, dlaczego BCAA / a zwłaszcza izoleucyna i walina / są tutaj takie przydatne – przy ww. warunkach organizm nie spala mięśni, a wykorzystuje dostarczone egzogennie (z pożywieniem) aminokwasy rozgałęzione. Mówiąc wprost: „poświęcają” się dla naszych mięśni, aby nie dopuścić do ich rozkładu przy wzmożonym wysiłku fizycznym.

1

Spośród trzech wymienionych walina odpowiada za redukcję uczucia zmęczenia – dostarczenie ekstra porcji BCAA z jej udziałem redukuje dostępność tryptofanu w mózgu, który wpływa na wydzielanie serotoniny, która bezpośrednio odpowiada za narastające uczucie zmęczenia.

2

To, co przypisuje się przede wszystkim leucynie to regeneracja – zarówno złamanych kości jak i rola w gojeniu się ran przy jednoczesnej redukcji bólu – zatem nie tylko wspomagają sam trening, ale również to, co jest jego niezbędnym następstwem w drodze do podniesienia osiągów sportowych, czyli odpoczynek, a w razie konieczności – przyspieszenie powrotu do pełni sił po kontuzji. Uważa się też, że leucyna wpływa na wzrost poziomu leptyny we krwi, która odpowiada za redukcję apetytu.

3

To, co jest istotne, to wzajemna proporcja aminokwasów – Leucyna : Izoleucyna : Walina – za najbardziej korzystną uważa się 2:1:1

Czy warto jednak dodatkowo suplementować BCAA? 

Przyjrzyjmy się tabelce, która obrazuje zawartość aminokwasów rozgałęzionych w pożwieniu:

Produkt Leucyna [mg] Izoleucyna [mg] Walina [mg] Stosunek aminokwasów
100g Kurczak, pierś 1579 1251 1345 1,2 : 1 : 1,2
Indyk, pierś 1417 911 953 1,6 : 1 : 1,5
Wieprzowina, schab 1638 1110 1124 2,3 : 1 : 1,5
Wołowina, chude mięso 1691 697 1055 2,4 : 1 : 1,6
Tuńczyk 2065 1153 1354 1,8 : 1 : 1,2
Jajo, całe 1006 736 865 1,7 : 1 : 1,2
Ser twarogowy, chudy 1679 955 1291 1,8 : 1 : 1,3
Soja, nasiona suche 2725 1712 1753 1,6 : 1 : 1,6
10g BCAA Olimp Xplode 3000 1500 1500 2:1:1

Kuchanowicz H. i wsp., Tabele skladu i wartosci odzywczej zywnosci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005;

nutritiondata.self.com

Najbardziej zbliżonym stosunkiem aminokwasów to tych, które są polecane charakteryzuje sie tuńczyk i chudy twaróg.

Przyswajalność aminokwasów z roślin uważa się za mniejszą, jednak przy urozmaiconym menu – nie musimy się o to martwić.

Analizując zawartość ww. aminokwasów w porcji, którą dziennie można zalecić w ramach suplementacji – tj. np.: 5g przed i 5g po treningu, dochodzimy do wniosku, że będzie to ilość, którą znajdziemy mniej więcej w 150-200g mięsa. Co prawda nie w tak idealnych proporcjach, ale weźmy pod uwagę także inne źródła BCAA, które naturalnie występują w naszym codziennym jadłospisie. Jeśli realizujemy dzienne zapotrzebowanie na białko – dostarczamy naprawdę sporej ilości BCAA z naturalnych źródeł.

4

Czy warto suplementować u biegaczy?

To zależy – jeśli nasze zapotrzebowanie jest wysokie, plan treningowy intensywny (zwłaszcza wzbogacony o interwały), a ambicje wysokie – można przetestować BCAA i zobaczyć, czy będziemy czerpać odczuwalne korzyści z jego przyjmowania. W przypadku kontuzji czy urazu – suplementacja może być bardziej korzystna, mimo dostarczania ich z dietą. Jeśli jednak pokrywamy całkowicie zapotrzebowanie na wszystkie aminokwasy egzogenne z naturalnym pokarmem, a nasz trening jest zwyczajowy – suplementacja będzie bezzasadna, ponieważ nie wyciągniemy z niej więcej niż nasz organizm jest w stanie. Badania na ultramaratończykach pokazały, że wspomaganie 20g BCAA przy dystansie 100km nie wykazało żadnych różnic w stopniu uszkodzeń mięśniowych.

Każde białko w nadmiarze zostaje „przeznaczane” na cele energetyczne – ale czy jest to ekonomiczne?

Nie, ponieważ każdy nadmiar energii, także z białka, będzie gromadzony w tkance tłuszczowej.

Warto znaczyć także, że BCAA nadal znajduje się w drugiej kategorii suplementów, które charakteryzuje niewystarczająca ilość badań, która potwierdza ich działanie, ale istnieją silne przesłanki, że tak jest.

Istnieje mnóstwo ciekawych badań na temat suplementacji aminokwasami o rozgałęzionym łańcuchu bocznym, coraz więcej przesłanek i jeszcze więcej suplementów, mimo, że jak widzimy – dostarczamy je każdego dnia stosując urozmaiconą dietę.

To ona jest podstawą dobrych osiągów i warto zadbać w pierwszej kolejności o to, by realizować zapotrzebowanie organizmu na białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, a później – jeśli poczujemy taką potrzebę – sięgać po suplementację BCAA.

Dorota Traczyk – Dietetyk i Dietetyk Sportowy

http://dieta-sportowca.com.pl

1. Lynch CJ i wsp., Leucine in food mediates some of the postprandial rise in plasma leptin concentrations., American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, 2006 291(3) s.E621-630.
2. Kuchanowicz H. i wsp., Tabele skladu i wartosci odzywczej zywnosci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005;
3. nutritiondata.self.com
4. Knechtle B1, Mrazek C i wsp.; Branched-chain amino acid supplementation during a 100-km ultra-marathon–a randomized controlled trial; www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23007065