4. Luboński Bieg Niepodległości

4. Luboński Bieg Niepodległości to bieg inny niż wszystkie, przede wszystkim z powodu święta z okazji, którego został zorganizowany. Jednak to nie jedyna cecha, która go wyróżnia 🙂

W tym roku biuro zawodów działało już na kilka dni przed biegiem, najpierw w Luboniu, a w piątkowe popołudnie przeniosło się do Poznania, gdzie działało również w sobotę. W poniedziałek ponownie działało w Luboniu, tak samo jak bezpośrednio przed biegiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kilkaset osób, odebrało swoje numery startowe wcześniej co przełożyło się na praktyczny brak kolejek w dniu biegu, nawet na niecałą godzinę przed startem.

Strefa startu długa i szeroka, zabezpieczona barierkami. W strefie startu praktycznie nie było przypadkowych osób. W tym roku po raz pierwszy zostały stworzone strefy startowe, które sprawdziły się bardzo dobrze. Co ważne znalazła się również strefa na 45 minut, co bez wątpienia było bardzo dobrym pomysłem. Bezpośrednio przed startem wszyscy uczestnicy biegu odśpiewali Hymn Polski, zostało to zorganizowane po raz pierwszy i w naszej ocenie zarówno pomysł jak i realizacja wypadły świetnie.

Start biegu odbył się punktualnie o 11:11 i około 1500 biegaczek i biegaczy ruszyli na trasę biegu.

IMG_4891_PoznanBiega_pl

Trasa biegu w tym roku była nowa, częściowo pokrywał się z ubiegłoroczną, jednak spora jej część to zupełnie nowe miejsca. Inna lokalizacja startu i mety, które znajdowały się w tym samym miejscu to bardzo dobry pomysł. Fajnym rozwiązaniem było również wytyczenie trasy biegu w taki sposób, aby biegacze przebiegli w okolicy startu, co pozwoliło licznie zgromadzonym kibicom zobaczyć i wesprzeć startujących.

Trasa tegorocznego biegu prezentuje się następująco:

trasa lubon 2014

Na starcie auta z tablica prezentującą czas nie odpaliło, jednak dalej już było bez takich niespodzianek. Od startu do mety trasa przygotowana bardzo dobrze, wszystkie boczne uliczki zabezpieczone oraz obstawione przez Wolontariuszy lub Służby. W kilku miejscach zorganizowane punkty dopingu, od szkół przez punkty z muzyką do sporych grupek głośnych kibiców. Na jednym z punktów mogliśmy usłyszeć muzyką nawiązującą do obchodzonego Święta Niepodległości. Punkt odżywczy dość długi i dobrze przygotowany. Trasa biegu bardzo fajna i ciekawa, jednak dość wymagająca. Długi zbieg na 4 i 5 kilometrze biegło się bardzo przyjemnie, jednak później trzeba było wrócić na poziom startu i mety, więc była mała wspinaczka. W poprzednich latach podbiegi na 7 i 8 kilometrze były dłuższe, jednak mimo ich skrócenia w tym roku sporo osób mocno je odczuło. Oznaczenie kilometrów na trasie dużo i widoczne.

Strefa finiszu pełna kibiców, kończenie biegu w takich warunkach to sama przyjemność 🙂

IMG_5152_PoznanBiega_pl

Strefa mety szeroka i dobrze zorganizowana, wszyscy szybko otrzymywali bardzo ładne medale oraz coś ciepłego do picia plus rogale Marcińskie.

medal 4 Lubonski Bieg Niepodleglosci_PoznanBiega_pl

To była już czwarta edycji Lubońskiego Biegu Niepodległości i czwarta bardzo udana. Organizatorzy wsłuchują się w głosy biegaczy, wyciągają wnioski z każdej edycji biegu i dokładają za każdym razem nowe elementy, a nie powtarzają tych, które się nie sprawdziły. Bieg z okazji narodowego święta jest wyjątkowy już sam w sobie, ale jego wyjątkowa oprawa przygotowane przez Luboński Klub Biegacza okazała się świetną dekoracją tego dnia. Zadbano o wiele drobiazgów, które tworzą atmosferę biegu, można było zauważyć dbałość o najmniejsze szczegóły, o biegaczy ale również o kibiców. Wprowadzenie takich elementów jak biuro zawodów działające już na kilka dni przed biegiem, wspólne odśpiewanie Hymnu, dużą ilość symboli narodowych, wyjątkowe punkty muzyczne oraz rogale Marcińskie na mecie to świetne pomysły, liczymy na to, że w kolejnych latach Organizatorzy nie zmienią kierunku w jakim podążają i że jubileuszowa piąta edycja biegu będzie jeszcze lepsza i jeszcze fajniejsza.

Naszym skromnym zdaniem nie od dziś w Luboniu organizowany jest jeden z najlepszych biegów w Wielkopolsce!!

Wszystkim osobą odpowiedzialnym za organizację gratulujemy i dziękujemy, do zobaczenia za rok!!

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych przez nas zdjęć: www.galeria.poznanbiega.pl

Przypominamy, że 4. Luboński Bieg Niepodległości był ostatnim w tegorocznym GP WLKP w biegach na tym dystansie, wyniki dostępne są tutaj: WYNIKI