Odczuwasz kłójący ból stopy podczas biegania?

[singlepic id=657 w=200 h=200 float=left]To może być odcisk albo brodawka. Dowiedz się jak powstają i jak je odróżnić.

Na Twojej stopie pojawiła się grudka, która boli (albo kłuje) przy nacisku utrudniając treningi. Powinieneś jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. To może być niegroźny odcisk, który powstał na skutek długotrwałego ucisku. Może powstać pomiędzy palcami, pod dużym paluchem, na powierzchni grzbietowej palców, na przodostopiu a nawet pięcie. Najpierw mogłeś zauważyć pogrubienie i stwardnienie skóry w tym miejscu, dopiero z czasem w jego centrum pojawił się twardy rogowy czop, kształtem przypominający stożek.

Jak usunąć odcisk?
Najszybciej i bezboleśnie w gabinecie podologicznym. Zabieg trwa kilka minut. Za pomocą specjalnego frezu usuwa się bolący rogowy trzpień. Zabieg jest bezbolesny. Ulgę odczuwa się natychmiastowo i co najważniejsze, bezpośrednio po zabiegu można kontynuować treningi. Doświadczony podolog zabezpieczy miejsca narażone na ucisk i tarcie specjalnymi ortezami, aby problem nie powrócił.

odcisk

Inny powód kłującego bólu może być taki, że skóra Twojej stopy mogła zostać zainfekowana wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Mogła powstać na niej tzw. kurzajka (brodawka), imitująca odcisk. Wyglądają bardzo podobnie, często występują w podobnych miejscach, ale brodawki głównie na stronie podeszwowej. Brodawki powstają z dnia na dzień, i co ciekawe, mogą same zniknąć. Jeżeli tak się nie stanie, sprawiają ogromny dyskomfort dla chorego i zagrożenie dla otoczenia, gdyż bardzo łatwo można się nimi zakazić. Najczęściej mówi się o tzw. „zakażeniu basenowym”, ale może dojść to tego praktycznie wszędzie gdzie chodzimy boso: na plaży, w siłowni, w hotelu, szpitalu itp. U osoby dotkniętej tym schorzeniem może dochodzić do „rozsiania” brodawek, dlatego ważna jest szybka reakcja.

brodawki

Jak pozbyć się brodawki?
Warto szybko trafić do dobrego specjalisty, który odróżni czy jest to odcisk, czy brodawka i szybko zastosuje odpowiednie leczenie. Odcisk po naciśnięciu boli centralnie – czuje się wyraźne kłucie. Brodawka natomiast boli jak się ją uciśnie po bokach (ściśnie w palcach). Inną charakterystyczną cechą jest ich wygląd. Odcisk posiada w centrum rogowy trzpień w kolorze skóry – może być bardziej żółty. Brodawka posiada czarne punkciki, jakby włoski.
Porady można uzyskać w gabinetach dermatologicznych i podologicznych. Usuwa się je radykalnie za pomocą lasera, bądź wymraża u lekarza dermatologa. Zabieg niestety jest bolesny. Nie radzimy usuwać brodawki bezpośrednio przed maratonem, czy innym ważnym biegiem. Miejsce usunięcia może boleć nawet przez kilka dni! Warto powiedzieć o tym lekarzowi, może on wtedy przepisać słabsze miejscowe leki, które działają wolniej, ale nie uszkodzą tak mocno skóry.

Czy mogę domowymi sposobami pozbyć się odcisku bądź brodawki?
Jeżeli poważnie myślisz o bieganiu, to lepiej nie. Możesz narobić sobie więcej szkody. Jeżeli będziesz chciał „wydłubać” odcisk, a okaże się on brodawką, narobisz sobie tylko krzywdy. Brodawka powiększy się a obok prawdopodobnie pojawi się następna. Dostępne w aptekach plastry na odciski ze specjalnym preparatem mogą spowodować uszkodzenie zdrowej skóry, ponieważ preparat rozpływa się pod wpływem nacisku. Plastry w dodatku nie usuną rogowego trzpienia i nadal będzie Cię boleć.
Zatem usuwać czy nie? Oczywiście, że usuwać, ale tylko w specjalistycznych gabinetach podologicznych.

Autor:
Anna Szewczyk
Klinika Stóp
Adrianna Chocianowska Anna Szewczyk
ul. Rumcajsa 2A
60-195 Poznań
Tel. 519 400 006
biuro@klinikastop.pl
www.klinikastop.pl, www.facebook.com/KlinikaStop