Krwiaki podpaznokciowe

Kolejny art. przygotowany przez specjalistkę z Kliniki Stóp

Paznokcie osób aktywnie uprawiających sport są narażone na wielokrotnie powtarzające się urazy i mikrouszkodzenia. W konsekwencji tarcia, uderzenia lub ucisku dochodzi do wylewu krwi, spowodowanego uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Wynaczynienia powodują zmianę zabarwienia płytki na czerwony, następnie sinoczarny kolor. Mogą powodować zmianę kształtu, pofałdowanie lub pojawienie się poziomych bruzd na płytce paznokciowej. Duże krwiaki podpaznokciowe często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną onycholizy czyli oddzielenia się płytki od łożyska. Następstwem takiego stanu jest „zejście paznokcia”. W przypadku mniejszych hematomów paznokieć uszkodzony przerasta zdrową płytką. Czas odrastania paznokcia waha się od 12 do 18 miesięcy a jego miesięczny przyrost to 2-3mm.

krwiaki 1

Leczenie krwiaków podpaznokciowych zależy od ich wielkości. Małe wchłaniają się samoistnie i nie wymagają interwencji podologicznej. Duże należy ewakuować spod płytki paznokciowej. Odbarczenie polega na przebiciu płytki i usunięciu krwi spod paznokcia. Jeżeli dojdzie do samoczynnego usunięcia uszkodzonego paznokcia należy zadbać o odsłonięte łożysko. W tym celu wykonuje się rekonstrukcje płytki paznokciowej lub stosuje ortezy z żelu polimerowego. Zarówno rekonstrukcja jak i ortezy zabezpieczają łożysko paznokcia, które pod wpływem ucisku grubieje i w konsekwencji utrudnia odrastanie nowej płytki.

krwiaki 2

Krwiaki podpaznokciowe należy różnicować z innymi zmianami w obrębie płytki między innymi z czerniakiem podpaznokciowym. Czerniak podpaznokciowy przyjmuje najczęściej postać brązowo-czarnego prążka biegnącego wzdłuż paznokcia. Prążek barwnikowy charakteryzuje się nieregularnym, poszarpanym brzegiem i szerokością powyżej 3mm. Najczęściej pojawia się w obrębie kciuka, palucha lub wskaziciela, szybko się powiększa i rozprzestrzenia (objaw Hutchinsona). Czerniak w obrębie paznokcia częściej występuje u osób z ciemnym kolorem skóry, w 5 dekadzie życia z rozpoznanym czerniakiem w wywiadzie rodzinnym. Krwiak podpaznokciowy należy różnicować także z przebarwieniami polekowymi. Ciemny kolor płytki może wystąpić po stosowaniu hydroksymocznika, amiodaronu, antybiotyków (tetracyklina, cignolina, chloropromazyna) lub leków przeciwmalarycznych.
Uprawianie naszego ulubionego sportu wiązać się może z różnymi dolegliwościami. Świadome podejście uchroni nas przed niepotrzebnym cierpieniem, stresem i przerwą w treningu. Każdą niepokojącą zmianę płytki paznokciowej należy poddać konsultacji podologicznej lub dermatologicznej.

Autor: Adrianna Chocianowska

Klinika Stóp 
Adrianna Chocianowska Anna Szewczyk
Ul. Rumcajsa 2A
60-195 Poznań
Tel. 519 400 006
biuro@klinikastop.pl
www.klinikastop.pl