Nowe trasy biegowe po Wielkopolskim Parku Narodowym!

Bieganie w Wielkopolskim Parku Narodowym stało się ostatnio bardzo popularne, niedawna Pogoń za Wilkiem czy nowy bieg FOREST RUN, który odbędzie się 20 września, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród biegaczy. Jedną z głównych przyczyn wzrostu zainteresowania WPN-em jest niezwykle piękna przyroda i wyjątkowe warunki terenowe, które są czymś niespotykanym na co dzień. Bardzo nas cieszy fakt, że powstał nowy projekt o nazwie „Aktywna Trójka”, o którym już teraz możecie przeczytać poniżej 🙂

logo aktywna trójkaZ myślą o aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu przez cały rok, z inicjatywy Gmin: Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew, przy współpracy WPN powstał projekt „Aktywna Trójka”- trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym.

Wielkopolski Park Narodowy jest miejscem, w którym chętnie przebywamy w otoczeniu pięknej przyrody, malowniczych krajobrazów i cudownej ciszy, tak różnej od wielkomiejskiego zgiełku. To tu chętnie wybieramy się na weekendowe wycieczki poza miasto: na piknik, nad jezioro, w poszukiwaniu oddechu. Czyste, pachnące lasem i wodą powietrze to wymarzone warunki do uprawiania sportów, zarówno latem, jak i zimą. Biegacze od dawna doceniają walory WPN, aktywnie spędzając tu czas na treningach. Różnorodność leśnego terenu, ukształtowanego przez lodowiec, daje bowiem wiele możliwości do rozwoju i podnoszenia formy.
Zachęcamy do wyruszenia na leśne ścieżki i dukty, zostawienia monotonii tych samych miejskich uliczek i docenienia zalet biegania w naturze – przez cały rok. Trasy prowadzą przez najatrakcyjniejsze rejony Parku, prowadzą wzdłuż jezior, pól, łąk i miejsc historycznych. Wybór aktywności na szlakach jest spory, nowością dla biegaczy mogą stać się zimą narty biegowe, gdyż po trasach można również śmiało szusować po grubej pokrywie śnieżnej. Ciekawe krajobrazowo trasy znajdą swoich miłośników również wśród uprawiających nordic walking.

Postanowiliśmy przygotować trasy tak, aby stały się idealnym miejscem treningów dla biegaczy. W ten sposób powstały 4 oznakowane pętle o łącznej długości 55 km, około 85 tabliczek kierunkowych, łączniki pomiędzy trasami, możliwości wydłużania i indywidualnego doboru kilometrażu, 6 tablic z poglądową mapą terenu oraz punktami odniesienia, dodatkowe toalety. Dodatkowym atutem jest także dostępność parkingów i miejsc wypoczynkowych.

Początki tras znajdują się w czterech miejscowościach położonych na południu od Poznania:

– Komorniki ( początek pętli 10,1 km parking: ul. Dworcowa 5, około 15 km z centrum Poznania)
– Mosina ( początek pętli 7,4 km parking: ul. Skrzynecka – Stacja Turystyczna Osowa Góra, około 21 km z centrum Poznania)
– Puszczykowo ( początek pętli 20 km parking: Jeziory, około 22 km z centrum Poznania)
– Stęszew ( początek pętli 12,2 km parking: Jezioro Lipno, około 23 km z centrum Poznania)

mapa3_strona

Pętle posiadają oznaczone „łączniki” dzięki, którym można swobodnie łączyć i przemieszczać się pomiędzy trasami.
Mapa dostępna również na stronach: www.wielkopolskipn.pl , www.komorniki.pl , www.mosina.pl , www.puszczykowo.pl , www.steszew.pl