WINGS FOR LIFE WORLD RUN

[singlepic id=666 w=320 h=440 float=right]Jednym z ambasadorów biegu o nazwie WINGS FOR LIFE WORLD RUN, który ma się odbyć w Poznaniu na początku maja 2014 jest wszystkim znany trener i autor książek Pan Jerzy Skarżyński. I to właśnie on przygotował kilka cennych rad dla osób, które chciały by wystartować w tym biegu, choć dziś nie biegają. Oto one:

Rozpoczynając przygodę z bieganiem najważniejsza jest cierpliwość, systematyczność oraz ułożenie odpowiedniego planu. Największym wrogiem jest nadmiar ambicji i chęć szybkiego nadrobienia, wieloletnich czasami, zaległości. Musimy przyzwyczaić nasz organizm do nowych obciążeń. Zalecane jest rozpoczęcie treningów 3 razy w tygodniu co drugi dzień. Może to być energiczny, intensywny marsz, w którym zwiększamy tempo, do paru sekcji biegowych trwających około 1 minutę. Po około 4. miesiącach treningów będziemy w stanie zrealizować zasadę „3 x 30 x 130”, czyli 3 razy w tygodniu przez 30 minut pobudzić swoje serce tak, by tętno podskoczyło do 130 uderzeń na minutę”.

Na pierwsze ćwiczenia biegowe warto wybierać trasę możliwie płaską, najlepiej w parku lub lesie, gdzie nie ma asfaltu. Jeżeli twarde podłoże jest nieuniknione można zaopatrzyć się w obuwie z amortyzacją, które chroni stawy przed nadmiernym obciążeniem. Sam bieg należy rozpocząć z prędkością spokojnego marszu, aby przygotować organizm do zbliżającego się wysiłku. Warto też kupić zegarek z pulsometrem: timer będzie kontrolował długość pokonanej trasy, a pulsometr informował na bieżąco o poziomie tętna. Jego wysoki wzrost będzie sygnałem, by zwolnić. Na koniec treningu zalecane jest około 10-12 minut rozciągania i tyle samo czasu poświęconego na trening wzmacniający nasze ciało, a zwłaszcza mięśnie nóg i pasa biodrowo-krzyżowego.

Zaczynając przygodę z bieganiem, warto upewnić się u lekarza, że nie mamy problemów ze zdrowiem, które wykluczają aktywność fizyczną.

Przed rozpoczęciem treningów lepiej dmuchać na zimne, zmierzyć ciśnienie krwi i poprosić lekarza internistę o skierowanie na podstawowe badania np.: morfologię, jonogram. Rozsądne, będzie również odwiedzenie ortopedy. Pamiętajmy, że jeżeli zaczyna nas coś niepokoić w naszym organizmie, należy iść do specjalisty, który pomoże znaleźć tego przyczynę.”

Podczas aktywności fizycznej organizm potrzebuje więcej energii, witamin, minerałów i mikroelementów. Ważna jest różnorodna dieta, jednak warto wspomagać się witaminowo preparatami mineralnymi – to zabezpieczy przed przypadkowym niedoborem któregoś z pierwiastków. Na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł zaproponować właściwy, indywidualny zestaw suplementów.

Biegać można wszędzie, o każdej porze dnia i roku, a regularny kontakt z naturą wzmacnia system odpornościowy ludzkiego organizmu. Już po kilku tygodniach regularnego biegania odczujemy poprawę funkcjonowania – szczególnie serca i płuc – oraz układów krążenia, oddychania i mięśniowego. Ci, którzy tego potrzebują, stopniowo zwalczą nadwagę i łatwiej im będzie utrzymać prawidłową masę ciała. Warto w pamięci mieć jeszcze jedną zasadę:

Na początku musimy być przygotowani, że po każdym treningu pojawi się ból mięśni. To normalne, jednak po kilku tygodniach organizm przywyknie do wysiłku. Jest to najtrudniejszy moment do pokonania, ale później będzie już tylko z górki.”

Więcej o biegu w naszym kalendarzu: WINGS FOR LIFE WORLD RUN