CITY TRAIL 23/24 podsumowanie

Zakończyła się 9. edycja CITY TRAIL licząc od momentu kiedy cykl nosi taką właśnie nazwę. Warto jednak pamiętać, że wcześniej przez dwa sezony biegi te figurowały pod nazwą „zBiegiemNatury”, a jeszcze wcześniej w „wyjściowej” wersji „Grand Prix Poznania”. Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników startowało? W której z dziesięciu lokalizacji kobiety startują najchętniej? Kiedy wróci ogólnopolska rywalizacja w ramach „przełajowej piątki”?

Po pandemii nie ma już śladu. Patrząc na rynek biegowy w Polsce jest niemal pewne, że rok 2024 będzie przypominał stan sprzed pięciu lat. Analiza komunikatów końcowych biegów, które już się odbyły i list startowych tych, które odbędą się wiosną jest dowodem na regenerację biegowego środowiska po pandemii. W marcu padł frekwencyjny rekord polskich półmaratonów – blisko 13,5 tysiąca uczestników ukończyło Półmaraton Warszawski. W drugą niedzielę kwietnia, w Poznaniu półmaratońską metę przekroczyło ponad 9,5 tysiąca osób. Na liście startowej Nocnego Wrocław Półmaratonu jest 12 tysięcy zgłoszonych biegaczy i biegaczek. Średnie biegi również radzą sobie nieźle. W znanym i rozpoczynającym sezon biegów ulicznych Półmaratonie Wiązowskim wystartowało łącznie z biegami dzieci i dystansem towarzyszącym 4 tysiące osób, czyli więcej niż liczy sama Wiązowna! Czy wymienił się skład osobowy na rynku polskich biegaczy? Na pewno w znacznym stopniu tak, ale trzeba długotrwałych badań, aby stwierdzić, na ile pandemia spowodowała definitywny koniec biegowych przygód. Część zawodników w ciągu ostatnich 4 lat zdążyła zawiesić kariery, a w minionym i bieżącym roku rozpoczęła proces ich „odmrażania”.
Biegi CITY TRAIL to połączenie kilku środowisk – biegaczy ulicznych, stadionowych i górskich. Zatem można rzec – jeśli w CITY TRAIL w danych miastach startuje powtarzalna liczba uczestników, to odzwierciedla stabilizację na rynku biegowym w Polsce. Impreza zanotowała najlepszy frekwencyjnie sezon od czasów pandemii. 19 955 osobostartów w biegu głównym jest wynikiem lepszym w stosunku do ubiegłego roku o 1693 biegaczy przekraczających linię mety. Łącznie z biegami dzieci metę CITY TRAIL w sezonie 2023/2024 mijano aż 26 822 razy.

Poczucie, że nareszcie nasz biegowy pociąg jest we właściwych torach zyskaliśmy zwłaszcza na pierwszym biegu w Warszawie, gdzie wystartowało 714 uczestników przełajowej piątki i aż 322 zawodników w CITY TRAIL Junior. Wynik biegu głównego okazał się drugim w warszawskiej historii naszego cyklu, odbiegającym jedynie o 12 osób od rekordowej frekwencji, którą zanotowaliśmy kilka lat temu.

Piotr Bętkowski, jeden z twórców cyklu CITY TRAIL

Liczba zawodników unikalnych jest również imponująca i znowu pięciocyfrowa! W biegu głównym i biegach dzieci Grand Prix ukończyło 10 038 uczestników (w tym 2 451 dzieci). W biegu głównym cieszy jak zwykle wysoki wskaźnik udziału pań – 36 %. Liderem w pojedynczym biegu został na tej płaszczyźnie Poznań – 43% w trzecim biegu stanowiła piękniejsza część stawki.