Lechici na start po raz 45!

Już za 4 miesiące, w niedzielę 18 września odbędzie się Bieg Lechitów, najstarszy półmaraton w Polsce. Oprócz tego, że sam bieg stanowi bardzo ważny punkt na mapie rozwoju polskich biegów masowych to niemniej istotny jest jego motyw przewodni i tło historyczne. Bieg Lechitów to prawdopodobnie jedyna impreza biegowa w Polsce, której osią jest najgłębsza historia naszego kraju. W tym roku bieg odbędzie się już po raz 45!

Można zatem śmiało powiedzieć, że Bieg Lechitów to dwie równoległe opowieści, które w tym jednym dniu nie tylko występują obok siebie, ale przenikają się płynnie i naturalnie. Nawet mimo tysiąca lat, które upłynęły od przyjęcia przez Polskę Chrztu po współczesną, wysoką świadomość roli
jaką pełni kultura fizyczna.

Dzięki samej imprezie możemy poznać w sposób rzeczywisty najważniejsze miejsca związane z powstaniem Państwa Polskiego. Natomiast jeśli sami nie biegamy, a interesuje nas historia naszego kraju to być może właśnie możliwość podążania jej szlakiem ruszy nas z fotela!

Wyzwanie: Ostrów LednickiKatedra Gnieźnieńska

Momentem kulminacyjnym imprezy jest bieg na dystansie 21km i 97.5m, czyli półmaraton. Jego trasa wiedzie z Ostrowa Lednickiego, w którym najprawdopodobniej odbył się Chrzest Polski, do mety ulokowanej u stóp Katedry Gnieźnieńskiej, w której miało miejsce aż pięć koronacji królewskich.
Półmaraton, który w XXI wieku jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym dystansem na świecie idealnie wpisuje się między dwa wspomniane punkty. W roku 2018 z Ostrowa Lednickiego do Katedry Gnieźnieńskiej pobiegło blisko 3500 uczestników! W 1978 roku kiedy zainaugurowano imprezę prekursorów biegania było 278. W czasach transformacji systemowej ta liczba była jeszcze mniejsza i wynosiła zaledwie kilkadziesiąt osób. W ostatniej dekadzie potencjał historyczny Gniezna i okolic oraz poszukiwanie nowych wyzwań biegowych przyczyniło się do znacznego wzrostu frekwencji. Od 2016 roku Bieg Lechitów plasował się każdorazowo w „top 10największych półmaratonów w Polsce.
Poziom organizacji, dbałość o zawodników i wysoka jakość „biegowych usług” przyczyniła się do obecności imprezy w „Koronie Półmaratonów Polskich”, czyli wśród najbardziej lukratywnych biegów półmaratońskich w kraju.

Absolutnym hitem jest od kilku edycji koszulka dodawana do pakietu startowego. Jej unikalność to zarówno symbolika, jakość, ale przede wszystkim długi rękawrzadkość nad rzadkościami na biegowym rynku. W tym roku motywem przewodnim będzie pomnik jednego z najwybitniejszych władców Polski, Bolesława Chrobrego. Dokładnie ten sam pomnik, który stoi przed Katedrą
Gnieźnieńską. Dumny i majestatyczny. Tak Bolesława Chrobrego wyobrażał sobie Jerzy Sobociński i właśnie ten najbardziej znany wizerunek I króla Polski będzie zdobił koszulkę 45 Biegu Lechitów.
Rodzinnie i dla każdego

Jako, że półmaraton dla osób mniej aktywnych jest dystansem dość długim, a historyczny kontekst imprezy przyciąga nie tylko biegaczy, organizatorzy postanowili wyjść im naprzeciw proponując Piątkę Lechitów! Pięć kilometrów jest dystansem, z którym poradzi sobie niemal każdy, nawet będący do tej pory na bakier z jakąkolwiek aktywnością ruchową! A być może właśnie Piątka Lechitów stanie się dla kogoś początkiem biegowej pasji? Być może już w następnym roku ktoś, kto do tej pory nie zdawał sobie sprawy, że drzemie w nim biegacz, stanie na starcie półmaratonu!

Bieg Lechitów to również doskonały pomysł na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Zamiast tracić wrześniowy, niedzielny poranek i popołudnie na siedzeniu przed telewizorem przyjdźcie na Plac Św. Wojciecha! Dokładnie tam będzie ulokowana meta i całe miasteczko biegowe. Macie pewność, że dzieci również będą miały co robić. Być może złapią sportowego bakcyla? Być może właśnie na biegach młodzieżowych i dziecięcych pod Katedrą Gnieźnieńską rozpocznie się ich wielka i jak najbardziej pożądana pasja. A jeśli maluchy wolą kibicować rodzicom, lub po prostu przybyły do miasteczka biegowego z rodzicami czysto „turystycznie” to również nie będzie miejsca na nudę. Przeróżne strefy ukazujące wycinek naszej zamierzchłej historiiprzechadzających czy nawet przebiegających wojów w średniowiecznych strojach, militaria i przedmioty codziennego użytku niezbędne do funkcjonowania tysiąc lat temu.
Nie ma lepszej metody niż nauka przez zabawę. I właśnie w ten sposób, biorąc udział w Staropolskich Igrcach Małych Lechitów nasi najmłodsi będą mieli szansę poznać historię Polski i aktywnie spędzić czas!

Organizatorzy zapraszają już dzisiaj! Biegaczy szczególnie, tym bardziej że każda lista startowa ma ograniczoną liczbę miejsc! Przypomnijmy, że jeszcze do 15 czerwca obowiązuje niższa opłata startowa.

Wszelkie szczegóły dostępne na stronie: http://bieglechitow.pl/

Zapisy na 45. Bieg Lechitów: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6803

Zapisy na Piątkę Lechitów: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6832


Zapisz się i pobiegnij jedną z najbardziej znaczących tras w historii Polski!